کد مطلب: 16167
تاریخ انتشار : 1397-10-04 10:08
مدزس دانشگاه گفت :استانی شدن انتخابات از تعصبات قومی و قبیله‌ای در انتخاب افراد جلوگیری‌ می‌کند.

به گزارش سیروان نوین، "محمود محمودی"، مدرس دانشگاه و تحلیلگر سیاسی در گفتگو با خبر نگار ما اظهار کرد: در نظام سیاسی مبتنی بر دموکراسی انتخابات یکی از ابزارهای انتقال، توزیع قدرت و چرخش نخبگان است .

وی گفت :در آستانه چهلمین  سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی  ایران،  طرح  استانی شدن انتخابات وارد عرصه جدیدی شده است ، ابتدا دولت آقای روحانی بران بود تا لایحه جامع انتخابات کشور را به مجلس شورای اسلامی ارائه دهند ،ابهامات پشت پرده مانع از انجام چنین امری شد  تا اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی توانستند ر بهار 1394طرح استانی شدن انتخابات را تصویب کنند که بر اساس آن مقرر شد این طرح برای رفع اشکالات به کمیسیون شوراها ارجاع داده شود تا در نهایت به صورت دو تئوری در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.
این مدرس دانشگاه با اشاره به مزیتهای این طرح گفت :از جمله ویژگی های این طرح می توان به تضمین مشارکت متفکرانه همگانی در انتخابات،حذف رقابتهای شدید قومی قبیله ای وتقویت همبستگی ملی ،افزایش مشارکت مردم ،.... اشاره کرد.
محمودی اضافه کرد : علاوه بر اینکه این طرح مزایایی برخوردار است اما در کنار ان معایب دیگری نیز دارد که می توانگفت  طرح شهرستانی – استانی در هیچ کجای دنیا تاکنون اجرایی نشده است و تاکنون تجربه ای از ان کسب نشده  است لذا در صورت شکست طرح و عدم راهیابی نمایندگان به مجلس خلا مجلس و قانون مواجه شده و خسارات جبران ناپذیری کشور متوجه می شود.
وی ادامه داد :سیستم برگزار کننده انتخابات استانداریها،فرمانداریها و بخشداری ها  است که خود یکی از ناکارآمدی های سیستم انتخاباتی کشور است فلذا طرح باید از سیستم اجرا کننده دولتی منفک وبه یک نهاد انتخاباتی مستقل خارج از نفوذ مستقر باشد که این مهم در طرح لحاظ نشده است .
 محمودی در پایان گفت :ارتقا سطح دیدگاه نمایندگان از محلی و منطقه ای به ملی از جمله مزایای این طرح می باشد ،به هر حال سیستم انتخاباتی کشور دارای نقایصی است که باید با یک طرحجامع و کامل به آن پایان داد تا شاهد مجلسی کیفی ،کارآمد و توانمند و متخصص در تراز نظام جمهوری اسلامی ایران باشیم.

جویزر

انتهای پیام/ح

 

نظرشما

آخرین عناوین