کد مطلب: 16150
تاریخ انتشار : 1397-08-28 12:39
منطقه عرب رودبار شهرستان سیروان یکی از مناطق گردشگری استان ایلام است که فاقد جاده مناسب می باشد و در برخی مواقع ضریب خطر و حادثه برای رانندگان غیربومی و ناآشنا به موقعیت این جاده بسیار بیشتر از افرادی است که پیش‌از این تجربه رانندگی و تردد در این محور را داشته‌اند.

به گزارش سیروان نوین، شهرستان سیروان با وجود روستاهای فراوان در بخش تولید و گردشگری، زمینه جالب توجهی برای گردشگران فراهم کرده است، چراکه در این شهرستان ظرفیت های بسیار زیادی در روستاها وجود دارد.

از مهمترین روستاهای شهرستان سیروان که در بخش گردشگری و تولید بسیار زبانزد هستند روستاهای عرب رودبار است، روستاهایی که ظرفیت های باغات و کشاورزی آنها باعث شده تولید و گردشگری باهم برقرار باشد.

عرب رودبار از توابع بخش مرکزی شهرستان سیروان است که منطقه ای بسیار زیبا برای گردشگری از طریق باغات سرسبز انار است و این روزها میزبان گردشگرانی است که فارغ از هیاهوهای شهری بدنبال محیطی آرام و زیبا بوده، هستند به طور قطع آرامشی که در این منطقه وجود دارد در جایی دیگر نیست.

این منطقه ازمناطق حاصلخيز استان ايلام در زمينه كشاوزي نیز هست و در آن خیار، گوجه، برنجو... کاشت می شود. مردم این منطقه به عربی و کوردی تکلم می کنند؛ آمار بیکاری در این منطقه بسیار کم و حتی می توان گفت نزدیک به صفر است.

علاقه و پشتكار مردم رودبار به فعاليت و كار كشاورزي زمينه توسعه زمين هاي كشاورزي را در اين منطقه دو چندان كرده است. به گفته مردم منطقه، رونق كشاورزي در عرب رودبار مانع از مهاجرت روستائيان و بويژه جوانان به ساير مناطق كشور شده است و می توان گفت مهاجرت از این منطقه به ندرت اتفاق می افتد.

این منطقه که در کنار رودخانه سیمره قرارا گرفته است، شاید بتوان گفت چهار فصل پذیرای گردشگر از سرتاسر استان است اما متاسفانه وضعیت جاده ای مناسبی ندارد و همین موضوع سبب بروز و وقوع تصادفات و گلایه مندی ساکنین این منطقه و گردشگران را در پی داشته است.

یکی از ساکنان عرب رودبار در این باره به خبرنگار ما گفت: متاسفانه این منطقه مشکلات زیادی دارد و خدمات رسانی در آن ضعیف است؛ ما از مسئولان می خواهیم توجه بیشتری به مردم عرب رودبار داشته باشند.

وی با بیان اینکه به منطقه عرب رودبار توجهی نمی شود، اظهار کرد: گذشته از مشکلات فراوانی که این منطقه دارد، جاده مناسبی هم ندارد و عرض جاده بسیار کم و دارای پیچ های فراوانی است که رانندگی را در این جاده بسیار خطرناک کرده است.

وی با بیان اینکه رانندگان و گردشگران ناشناس در این جاده دچار حادثه می شوند، افزود: به دلیل نامناسب بودن جاده متاسفانه شاهد حوادث ناگواری در این جاده بوده ایم که این امر نیازمند توجه ویژه مسئولان می باشد.

یکی دیگر از ساکنان این منطقه در این باره گفت: قرار گرفتن در حوزه سد بهانه ای برای عدم فعالیت مسئولین در منطقه عرب رودبار شده و مسئولا بایستی هرچه سریعتر به مشکلات ما رسیدگی کنند.

وی عنوان کرد: گردشگران زیادی از سرتاسر استان به این منطقه آمده و این خود برای مردم منطقه و کل شهرستان از نظر اقتصادی بسیار حائز اهمیت است، اما متاسفانه به علت جاده نامناسب دفعات بعد به این منطقه نمی آیند و بایستی مسئولین در این زمینه تمهیدات لازم را بیاندیشند.

این سیروانی تاکید کرد: این جاده به علت باریک بودن و پیچ های تند و پی در پی یکی از راه های روستای خطرناک سیروان و حتی استان است که با کوچکترین بارش باران و برف تردد در آن سخت یا غیر ممکن می شود.

وی اضافه کرد: این مسیر که باتوجه به دره ها و پرتگاه های خطرناک، فاقد شانه راه و گاردریل می باشد، کوچکترین خطا در این مسیر باعث سقوط به دره عمیق و مرگبار می شود.

این شهروند ساکن عرب رودبار گفت: یکی ازجاده های خطرناک سیروان که در طول سالیان اخیر شاهد تصادفات جاده‌ای بسیاری اعم از فوتی، جرحی و خسارتی بوده است، همین جاده عرب رودبار بوده است.

وی با بیان اینکه این جاده بایستی مورد توجه مسئولان قرار گیر، اضافه کرد: قدیمی و غیراستاندارد بودن آن باعث بروز حوادث بسیاری می‌شود و در برخی مواقع ضریب خطر و حادثه برای رانندگان غیربومی و ناآشنا به موقعیت این جاده، بسیار بیشتر از افرادی است که پیش‌از این تجربه رانندگی و تردد در این محور را داشته‌اند.

این شهروند سیروانی اظهار داشت: با توجه به اینکه جاده عرب رودبار در مسیر تردد چندین روستا قرار دارد که هر روز جهت تامین نیازهایشان به شهر لومار می آیند، امیدواریم هر چه زودتر مسولین امر نسبت به برطرف نمودن نمودن نقاط حادثه خیز این جاده و نصب علایم هشدار دهنده آن اقدام کنند چرا که در غیر این صورت باید شاهد وقوع تصادفاتی در آن باشیم.

وی ادامه داد: جاده نامناسب این منطقه داد رانندگان را درآورده است و این مشکل خسارات زیادی به صاحبان خودروها زده و در درازمدت موجب مراجعه صاحبان خودروها جهت تعمیر خودروهایشان به دلیل مشکلات فنی و سبب تحمیل هزینه ای اضافی برای مالکان خودرو می شود.

وی همچنین گفت: مسئولان بایستی از ظرفیت های منطقه عرب رودبار استفاده کنند و با حل مشکلات موجود، زمینه های لازم برای جذب و افزایش گردشگران به این منطقه را افزایش دهند چرا که جذب گردشگر می تواند از لحاظ اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری برای کل شهرستان سیروان فایده داشته باشد.

 

پیگیری و مرتفع کردن نقاط حادثه خیز جاده ها از آن دسته مقوله‌های است که باید به آن توجه بیشتری شود و انتظار می رود ‌مسئولان شهرستان و استان در صدد حل مشکلات جاده های حادثه‌خیز سیروان مخصوصا جاده منطقه گردشگری عرب رودبار بوده و به طور ویژه حل مشکلات این نقاط را در دستور کار خود قرار دهند تا بتوان ازظرفیت ویژه این مناطق هم از لحاظ توریستی و هم اقتصادی به نفع شهرستان استفاده کرد.

دیدگاه‌ها

یکی از برکات برجام همین جاده عرب است. قبلا خراب نبود. الان خراب شده

نظرشما

آخرین عناوین