کد مطلب: 16146
تاریخ انتشار : 1397-08-24 09:06
زباله گردی را می توان به عنوان یک آسیب اجتماعی نوین در اثر تولید پسماند رو به رشد توصیف کرد به طوری که در ابتدا این پدیده با هدف پیدا کردن اشیای قابل استفاده یا جمع آوری ته مانده غذا برای قشر آسیب پذیری از جامعه صورت می گرفت.

به گزارش سیروان نوین، شهرستان ایلام با جمعیتی در حدود 500هزار نفر نسبتا شهری کوچک به شمار می آید که به واسطه همین موضوع افراد به راحتی قوم و قبیله همدیگر را می شناسند.

یکی از معضلاتی که اخیرا دامن گیر ایلام شده هجوم مهاجران غیر بومی برای تکدی گری است، و پیشتر از آن پدیده ای با نام زباله گردی !

در این پدیده افراد برای تامین مایحتاج خود اعم از غذا، وسایل مورد استفاده و آهن آلات در میان زباله ها کنکاش میکنند تا شاید بتوانند چیزی پیدا کنند.

بیماری هایی که سلامت جسمی افراد در این کار را تهدید می کند را نمی توان کتمان شد بیماری هایی که می تواند واگیر هم داشته باشند و خانواده های آنها و جامعه را درگیر کنند.

 اگر چه اقداماتی مانند طرح تفکیک زباله در مبدا برای حذف زباله گردها در حال اجرا است که امیدواریم اجرای کامل این طرح موجب اتمام زباله گردی در ایلام شود.

سوال است اینکه چرا گذران معیشت برخی از افراد جامعه در گرو کنکاش سطل های زباله است؟ بایستی این بحث به عنوان مسئله ای اجتماعی مورد توجه قرار گیرد.

 با گسترش شهرنشینی معضلات و آسیب های جدیدی ایجاد شده اند زباله گردی از جمله این مشکلات است و حالا دیگر، چشم ها عادت کرده اند که افرادی را ببینند که میان سطل های زباله دنبال لقمه نانی هستند. 

زباله گردی را می توان به عنوان یک آسیب اجتماعی نوین در اثر تولید بیش از حد زباله و پسماند رو به رشد توصیف کرد به طوری که در ابتدا این پدیده با هدف پیدا کردن اشیای قابل استفاده یا جمع آوری ته مانده غذا برای قشر آسیب پذیری از جامعه صورت می گرفت اما امروزه با اجرای طرح های بازیافت و تغییر مدیریت شهری به عنوان یک شغل نیز ممکن است مورد استقبال اشخاص قرار بگیرد ! 

*زباله گردی معضلی اجتماعی

در این راستا زهرا عبداللهی، کارشناس و مسئول دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی استان ایلام در گفتگو با خبرگزاری فارس در ایلام خاطر نشان کرد:
یکی از پدیده های نو پایه که در شهر ایلام مشاهده شده، تکدی گری و جدیدتر از آن زباله گردی است.

وی افزود: طی بررسی های به عمل آمده متوجه شدیم اکثر تکدی گران و زباله گردان از استانهای همجوار بوده اند.

عبداللهی ادامه داد: بیشتر متکدیان سطح شهر ایلام زنان و کودکانی هستند که با فریب توجه شهروندان ایلامی را به خود جلب کنند.

عبداللهیتشریح کرد: در اقدامی پژوهشی که در امور متکدیان با کمک شهرداری انجام شد با موضوعی مواجه شدیم و آن اینکه که تکدی گران اصلا نیاز مالی ندارند و به این کار روی می آورند ! 

وی اضافه کرد: در طول سال 97 ، هفده نفر از متکدیان در سطح شهر ایلام شناسایی شدند که از این تعداد 11 نفر خانم بودند واز همین یازده نفر 2 مورد معتاد رؤیت شد.

عبداللهی عنوان کرد: این دو مورد فردی که دچار اعتیاد بودند معمولا زباله گردی میکردند تا مواد غذایی و وسایل مورد نیاز خود را پیدا کنند.

کارشناس و مسئول دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی استان ایلام گفت:
از این بین 4 مورد کودک متکدی در سطح شهر بود، که پس از جمع آوری به مرکز حمایتی برای ارائه خدماتی از جمله مددکاری، مالی و مشاوره ای انتقال داده شدند.

فارس

انتهای پیام/

 

نظرشما

آخرین عناوین