پربیننده ترین

کد مطلب: 15735
تاریخ انتشار : 1397-05-27 07:44
کارشناس مسائل اجتماعی گفت: بهترین راهکار ازدواج سالم آسان تر کردن آن در کنار فراهم کردن تسهیلات برای ازدواج جوانان است.

به گزارش سیروان نوین، یکی از شاخصهاي مهم براي ارزیابی میزان سلامت و بهداشت جسمی و روانی افراد یک جامعه،شاخص سن ازدواج است. بالا رفتن میانگین سن ازدواج میتواند در مسیر سلامت جامعه اختلالاتی به وجود آورد.

از عوامل مهم در امر ازدواج فراهم کردن شرایطی اولیه هم از لحاظ اقتصادی و هم اجتماعی  برای جوانان که بتواند با ذهنی آرام و به دور از هیاهو انتخاب درستی برای خود داشته باشد که در این میان نقش جامعه و بویژه اطرافیان و بصورت ویژه تر خانواده و پدر و مادر را نمی توان نادیده گرفت.

معمولا چه قبل از ازدواج، چه بعد از ازدواج حضور والدين و همياري و كمك‌شان مي‌تواند مفيد و موثر باشد و چه بسا ابتداي زندگي زناشويي هم كمك‌هاي ‌مالي آن‌ها و هم راهنمايي‌هاي‌شان و هم دلگرمي آن‌ها كمك فراواني به زوج‌ها كند و مسيري را براي آن‌ها مهيا كند تا آجرهاي زندگي آن‌ها تا به آخر درست و صاف روي هم چيده ‌شود و اما والدين همان‌قدر كه مي‌توانند تاثيرگذاري مثبت داشته‌باشند، دخالت های آنها مي‌توانند تاثيرگذاري منفي هم داشته باشند.

همچنين بعد از ازدواج نيز گاهي همین دخالت‌هاي والدين مي‌تواند آسيب زننده بوده و به فروپاشی یک زندگی نیز بیانجامد، بسيار پيش مي‌آيد كه اختلاف‌هاي زوج‌ها توسط خودشان يا به دليل مسائل خودشان به‌وجود نيامده است بلكه به‌دليل حرف‌هاي ديگران، سوءتفاهم‌هاي پيش‌آمده يا دخالت‌ها، یا وادار کردن فرزند خود به دروغ در زندگی زناشویی باعث ایجاد مشکلات و اختلافاتی می شود که اين روزها زياد ديده ‌مي‌شود كه خانواده‌ها به‌دليل رعايت نكردن بعضي از مسائل، روي زندگي زوج تاثير منفي مي‌گذارند.

نکته مهم دیگری که می تواند به امر ازدواج در جامعه کمک کرده و علاوه بر کاهش سن ازدواج، کاهش آسیب های اجتماعی را نیز در پی داشته باشد، آسان گرفتن و فراهم کردن شرایط سهل در مسیر ازدواج جوانان از سوی خانواده های آنان است.

،«پروین محسنی»"، کارشناس مسائل اجتماعی گفت: الگو گرفتن از زندگی ائمه معصوم به خصوص حضرت علی(ع) وفاطمه(س) و آسان گرفتن در امر ازدواج از جمله رسومی است که در اسلام بارها به آن تاکید شده است و لازمه ازدواج های امروزه می باشد.

وی با اشاره به راهکارهای ازدواج سالم در دنیای امروز گفت: داشتن انتظارات واقعی ، برقراری ارتباط به شیوه صحیح و درست، و برخورد با اختلافات به شیوه مثبت از جمله راهکاری موثر برای ازدواج سالم و پایدار است که در صورت رعایت زوجین وخانواده ها مطئمنا گامی به سوی ازدواج های سالم برداشته خواهد شد.

محسنی افزود: در زمان ازدواج کردن با تجربه و واکنش های دوجانبه مثبت، ایجاد اعتماد ،گذراندن وقت بایکدیگرومسئولیت های مشترک می توان رضایت زوجین از یکدیگر را فراهم آورده وزندگی را به کام یکدیگرشیرین تر کرد.

 

مهمترین موانع ازدواج در کشور

محسنی مشکلات اقتصادی، بیکاری و ترویج فرهنگ نامناسب را از مهم ترین موانع ازدواج در سطح کشور بیان کرد وگفت: مشکلات نامناسب اقتصادی، تامین مخارج زندگی ،مهریه سنگین  وبیکاری وبه دنبال آن شیوع آن آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد باعث کاهش تمایل جوانان به مساله ازدواج شده است.

وی نقش فضای مجازی و فرهنگ های غلط دراین زمینه را بسیار موثر دانسته وگفت: در اثر تبلیغات رسانه های غربی در فضای مجازی وبه دنبال آن رواج فرهنگ های غلط در جامعه اسلامی باعث شده تا عدم پوشش نامناسب دختران، فرهنگ زندگی مجردی، ازدواج سفید، ارتباطات غلط قبل از ازدواج در میان مردم رواج پیدا کرده وجایگزین فرهنگ اسلامی شود.

این کارشناس مسائل اجتماعی خاطر نشان کرد: بیکاری، مشکلاتی معیشتی وفرهنگ  و رسوم غلط در شهرستان چرداول از مهم ترین آسیب های ازدواج سالم در شهرستان هستند که باید دراین خصوص تا دیر نشده فکری به حال آن کرد.

 

ازدواج آسان در کنار فراهم کردن تسهیلات

پروین محسنی کارشناس مسائل اجتماعی بهترین راهکار ازدواج سالم را آسان تر کردن آن بیان کرده وگفت: درآسان تر کردن ازدواج از لحاظ مسائل مادی می توان با تامین آسان مسکن، افزایش تسهیلات ازدواج وکاهش بیکاری به آسان تر کردن ازدواج کمک شایانی کرد.

وی بیان داشت: از دیگر زوایای آسان تر کردن ازدواج بحث فرهنگی است که از طریق رسانه ملی ، خبرگزاری ها وفضای مجازی می توان با افزایش خودشناسی ، عدم ترس برای ازدواج، دوری از تجمل گرایی  و مبارزه با فرهنگ های غلط ورواج فرهنگ اسلامی دربحث فرهنگ سازی برای جوانان اقداماتی انجام داد.

محسنی تصریح کرد: باید فضای جامعه هم برای امر ازدواج مناسب سازی شود که با جمع آوری پوشش های غیراسلامی ومبارزه با ترویج فرهنگ های غربی وازدواج های ناسالم(ازدواج سفید) در سطح جامعه وهمچنین با برگزاری همایش ها وتشویق جوانان به ازدواج والگو گیری از زندگی ائمه می توان جامعه را برای بیشتر شدن امر ازدواج آماده کرد.

این کارشناس مسائل اجتماعی خاطر نشان کرد: البته اقداماتی مانند افزایش تسهیلات ازدواج ومسکن وهمچنین آموزش ومشاوره به خانواده ها وزوجین برای الگوهای زندگی سالم در دست اقدام است که باید این گونه اقدامات بیشتر شود.

 

چند توصیه به جوانان

پروین محسنی با چند توصیه برای بهتر شدن زندگی جوانان گفت: ازدواج امری مقدس والهی است، بنابراین نباید با انگیزه های دنیوی ،مقایسه های اجتماعی ویا برآورده شدن خواسته دیگران باشد وباید با هدف رشد وتعالی برای رسیدن به یک زندگی بهتر صورت گیرد.

وی اضافه کرد: حتما قبل از ازدواج هرکدام از زوجین باید از راهنمایی مشاورین ، خانواده وهدایت دیگران استفاده کنندتا بیشتر مشکلات قبل از ازدواج حل گردد.

این کارشناس مسائل اجتماعی درپایان تصریح کرد: انگیزه ازدواج نباید فقط شهوت وخوشگذرانی باشد ودراین خصوص تعالیم اسلامی و دستورات الهی باید مدنظر قرار گیرد؛ که امیدواریم روزی شاهد اوج گیری مساله ازدواج درجامعه باشیم.

ایلام بیدار

انتهای پیام/

نظرشما

آخرین عناوین