کد مطلب: 15497
تاریخ انتشار : 1396-12-21 08:20
در انتظار باران نیست، آنکه بذری نپاشیده است؛
گزارشی از برکتی که دیگر نیست
سئوالي که اين روزها بسياري از ذهن مردم را به خود مشغول کرده و دنبال جوابي براي آن هستند، اين است که چرا از باران هاي گذشته خبري نيست؟ شايد عوامل زيادي در اين مسئله دخالت داشته باشد که قطعا چنين است اما در اين گزارش اين مسئله از ديدگاه های مختلف بررسي شده و دليل خشکسالی و کم شدن برکت در زندگی مردم جامعه به صورت خلاصه مورد بررسي قرار گرفته است.

به گزارش سیروان نوین، افزایش بلایا، کاهش نزولات جوی، خشکسالی از بین رفتن مهر و عطوفت از دلایل بی  برکتی در زندگی امروز هستند؛ کافی است پای صحبت بزرگ تر ها و سالمندان بنشینیم تا با حسرت از زندگی گذشته خود تعریف کنند؛ زندگی ساده، چادر نشینی، مشقت های کار و نبود امکانات و تجهیزات، وسایل رفاهی و یادآوری زندگی چادر نشینی و راه ها و جاده های خاکی،  نه تنها سبب آزردگی خاطر  پیران نیست بلکه همواره با حسرت از آن روزها یاد می کنند.

حرف اول و آخر آنها این است که امکانات نبود سختی و مشکلات زندگی بود اما برکت وجود داشت یک من گندم بیست من محصول می داد.
در همین باره احادیث بسیاری داریم از جمله کلام امام علی (ع) که میفرمایند:هرگز مردمی زندگانی خرم و نعمت فراهم را از کف ندادند مگر به کیفر گناهی که انجام دادند زیرا خدا بر بندگان ستمکار نیست. اختلاس، غارت اموال مستضعفان و ثروت اندوزی ظالمان سبب شده تا برخلاف زندگی مدرن و وجود امکانات رفاهی مناسب افراد نه تنها احساس خوشبختی نکنند وبارها به بی برکتی زمانه اشاره کنند.

حجت الاسلام "گلی" معاون حوزه علمیه قم، در گفتگو با خبرنگار ایلام پویا، در این باره عنوان کرد: درهای رحمت خداوند همیشه به روی بندگان باز است و با انجام واجبات و ترک محرمات پرداختن به امور معنوی و کسب روزی حلال می توان شاهد افزایش رزق و روزی بود.

 
معاون حوزه علمیه  یادآور شد رزق و برکت بردو قسم است که اولی رزق ثابت و مقرر و دوم رزقی که با صدقه و عبادت و کمک به دیگران افزایش میابد.

 
حجت الاسلام گلی افزود: امام صادق میفرماید:اوقات خود را به چهار دسته تقسیم کنید، امورات خانواده، عبادت، کسب رزق و روزی حلال و صله رحم و ارتباط با دوستان.

 
معاون حوزه افزود: از بین رفتن برکت به دلیل امورات و تاثیرات بندگان است؛ چرا ظلم و مال اندوزی و ربا خواری سبب افزایش بلایا و کاهش برکت در زندگی می شود.

 
وی تصریح کرد: با فرارسیدن سال نو لازم است توجه ویژه ای به نیازمندان داشته باشیم چرا که شاد کردن دل نیازمند سبب افزایش خیر و رحمت در زندگی شخصی و اجتماعی می شود؛ همچنین با فرا گیر شدن  فرهنگ کمک به دیگران میتوان در رفع فقر و افزایش رزق عمومی جامعه موثر بود.

 

حجت الاسلام گلی افزود: در این میان لازم است توجه ویژه ای به نیازمندان اقوام داشته باشیم چرا که حضرت رسول فرمودند: ثواب کمک به نیازمندان اقوام 24 برابر ثواب کمک به دیگران است.

 
معاون حوزه علیمه افزود: با پرهیز از رفتارهای جاه طلبانه، حرص مال دنیا و قانع بودن به رضای خدا و جلوگیری از اندوختن مال حرام میتوان شاهد افزایش برکت  در جامعه بود.

 

"طالب فرجی" روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان استان دراین خصوص به خبرنگار ما گفت: در آفرینش جهان خداوند بدون کوتاهی جهان را آفریده و هیچ فردی نمیتواند به آفرینش خداوند خرده بگیرد اما شرایط حاکم بر جامعه و محیط سبب شده تا انسان ها سریع تغییر رفتار داده و برکت از زندگی مردم رخت ببندد.

طالب فرجی افزود: لازمه مومن نشان دادن فرد، عبادت در نزد خلق خدا نیست چرا که برکت بر حسب صداقت در گفتار، رفتار و کلیه اعمال انسان نمود پیدا میکند با دید عدالت محوری زندگی فرد دستخوش رحمت قرار می گیرد حتی اگر فرد در کوچه بن بست زندگی کند قرین لطف خداوند قرار خواهد گرفت.
روابط عمومی ورزش و جوانان استان افزود: متاسفانه عده ای دیگران را نردبان موفقیت خود میدانند و این امر سبب افزایش دروغ و خیانت می شود.

وی تاکید کرد در گذشته اگر کشاورزی یک من گندم کاشت می کرد و پس از برداشت محصول مرغوب هیچ گاه اقدام به دروغ گفتن نمی کرد و محصول خود را کمتر از حد واقعی اعلام نمی کرد اما در زندگی امروز حتی صداقت در زندگی روستائیان از بین رفته و تمام افراد جامعه را فرا گرفته است.
 

 "علی تقی زاده" یکی از همشهریان که به کار میوه فروشی مشغول است در این باره به خبرنگار ما گفت: نبود صداقت، رو راستی و عدم اطمینان سبب از بین رفتن برکت در زندگی مردم شده است.

وی افزود: در گذشته شاهد بارش نزولات جوی بودیم و چیزی به نام  گرد و خاک و خشکسالی جامعه وجود نداشت اما بی اعتمادی، جاه طلبی، دروغ و ریا سبب شده برکت در زندگی وجود نداشته باشد.

انتهای پیام/

 

نظرشما

آخرین عناوین