پربیننده ترین

کد مطلب: 15451
تاریخ انتشار : 1396-12-13 12:08
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام:
ایلام، استان پایلوت کشور برای توسعه جنگلکاری شد
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام گفت: عرصه های طبیعی ایلام به عنوان استان پایلوت جنگل کاری کشور در سطح 20 هزار هکتار برای سال آینده انتخاب شده است.

به گزارش سیروان نوین، "رضا احمدی"، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام در حاشیه بازدید خبرنگاران از طرح های نهالکاری این اداره کل در شهرستان مهران اظهار کرد: سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، استان ایلام را با توجه به عملکرد مطلوب طرح های نهال و جنگل کاری و بیابانزدایی به عنوان استان پایلوت برای این برنامه کلان کشوری در نظر گرفته است.

وی با بیان اینکه سطح اراضی جنگلی استان ایلام بیش از 640 هزار هکتار است، افزود: همچنین 360 هزار هکتار توسعه جنگل در دستور کار اداره کل منابع طبیعی قرار دارد.
احمدی با اعلام اینکه نهالستان های استان سالانه 6 میلیون اصله نهال تولید می شود، یادآور شد: برای اولین بار 65 گونه نهال بومی و یا بذرهای غیر بومی که اصلاح نژاد و بومی شده اند در نهالستان های استان در حال تولید و پرورش هستند که این نهال ها متناسب با شرایط آب و هوایی و توپوگرافی هر منطقه تولید می شوند.
وی در خصوص بیابانزدایی نیز افزود: برای اولین بار یک هزار هکتار از اراضی بیابانی دهلران به منظور تثبیت خاک و مقابله با بیابانزایی در حال مالچ پاشی است و همچنین ایجاد کمربند حفاظتی از دیگر برنامه های مقابله با توسعه بیابان ها است.
وی حفاظت از عرصه ها و حراست از وضع موجود را مهمترین وظیفه و مسئولیت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری با کمک مردم برشمرد و اظهار کرد: سطح شعور و آگاهی مردم در خصوص حفاظت از عرصه های طبیعی بخصوص هنگام تفرج و حضور در عرصه بیشتر از گذشته شده و با فرهنگ سازی بیشتر مردم نسبت به حراست و مرقبت از طبیعت ترغیب می شوند و میزان خسارت به منابع طبیعی کاهش چشمگیر می یابد.
احمدی در مورد نهال کاری در هفته منابع طبیعی هم گفت: در این هفته طبق برنامه ریزی های انجام گرفته 2 میلیون اصله نهال در سطح استان کاشت می شود که بخش عمده و اصلی آن با کمک شهرداری ها، آموزش و پرورش و همه ادارات، نهادها و شرکت های دولتی، خصوصی و نیمه خصوصی در اماکن عمومی و محوطه های تعیین شده توسط این دستگاه ها از جمله 12 هزار فضای آموزشی متعلق به آموزش و پرورش کاشت می شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام با بیان اینکه اهمیت حفظ منابع طبیعی بر کسی پوشیده نیست، تاکید کرد: طبق منویات مقام معظم رهبری حراست از انفال طبیعی وظیفه ای همگانی است و همه اقشار مردم و نهادها در برابر عرصه ها مسئول هستند.
وی در مورد آتش سوزی ها هم یادآور شد: امسال مقدار سطح آتش سوزی ها 56 درصد و در تعداد فقره وقوع حریق 20 درصد در مقایسه با سال گذشته کاهش آتش سوزی در عرصه ها ثبت شد و در سال آینده نیز نرم افزار سنجنده آتش سوزی در استان بکار گیری می شود.
احمدی در خصوص عملکرد این سنجنده توضیح داد: این نرم افزار ماهواره ای 48 ساعت قبل از وقوع آتش سوزی دمای بالای مناطق مستعد آتش سوزی را مشخص و اعلام می کند و در صورت وقوع حادثه محل دقیق و سطح آسیب دیده را در سریع ترین زمان ممکن مشخص و اعلام می کند.

ایلام بیدار

انتهای پیام/

 

 

نظرشما

آخرین عناوین