پربیننده ترین

کد مطلب: 15427
تاریخ انتشار : 1396-12-08 09:47
این صنایع با راه اندازی پیمان کاری ها و جذب نیروهای پیمانی و بستن قراردادهای یک ساله و سپس اخراج این کارکنان بیشترین ناامنی اقتصادی را برای استان ایلام داشته اند.

به گزارش سیروان نوین به نقل از ایلام پویا، استان ایلام از استان هایی با ویژگی های خاص اقلیمی برخوردار بوده و  در حوزه ذخائر نفت و گاز جزو سه استان ‏نخست کشور است. ‏

این استان بیش از 11 درصد منابع نفت و گاز کشور را به خود اختصاص داده که می تواند نقش بسیار تعیین کننده در توسعه و اشتغال استان داشته باشد.
 
ویژگی های منحصر به فرد توپوگرافی منطقه، زمین های مستعد کشاورزی، ذخائر عظیم نفت وگاز به گونه ای است که باید برای تولید و برداشت بیشتر از ظرفیت نفت و گاز استان تلاش وافری صورت گیرد.
 
با وجود ذخائر عظیم گازی شهرستان های مهران و دهلران باید در راستای سرمایه‌گذاری و با استفاده از این درآمدها در مناطق نفت خیز مذکور گام های موثری برداشته شود که متاسفانه نقش  ایلام در ارزش افزوده نفت و گاز در سطح ملی پر رنگ نیست و به نظر می رسد برای استفاده بهینه از این ثروت خدادادی، ‌نسبت به ایجاد پالایشگاه نفت و گاز در این مناطق اقدام شود.‏
 
راستی چه جور است در استانهایی همچون اصفهان خبر از نفت وگاز نیست ولی پالایشگاه وجود دارد؟ و یا 90 درصد نفت و گاز منطقه در ایلام باشد اما دفترش در کرمانشاه باشد.
خدای مهربان به استان ایلام در زمینه کشاورزی نیز عنایت ویژه ای داشته است و تنوع شرایط اقلیمی در این استان در کمتر جایی دیده می شود اما به دلیل کم کاری برخی مسئولین، و عدم حمایت از کشاورزان در سال های اخیر به دلیل خشکسالی ها، برخی روستا ها خالی از سکنه شدند و با مهاجرت به حاشیه شهرها به سمت شغل های کاذب سوق داده شوند.
 
با بازگشایی مرز مهران و عبور زائران حسینی (ع) از دروازه ایلام به عتبات عالیات چراغ امید در همه خانواده های ایلامی روشن تر شد و جوانان بیکار تاریکی های مبهم پیش روی خود را سفید تر دیدند که متاسفانه باگذشت چند سال از باز شدن مرز بین المللی مهران هنوز نور چراغ های امید همانند شمعی پرتو افشانی کرده و مشتعل نشده است.
 
اما با وجوداین همه لطف خدادادی و حضور این صنایع در استان، به راستی نقش پالایشگاه و پتروشیمی و سد گلال در توسعه شهر چوار چقدر می باشد؟ بیمارستان و پارک و کتابخانه و توسعه فرهنگی و بهداشتی شهر چوار و حتی ایلام از محل درآمدهای این صنایع کجاست که دیده نمی شود؟
 
این صنایع با راه اندازی پیمان کاری ها و جذب نیروهای پیمانی و بستن قراردادهای یک ساله و سپس اخراج این کارکنان بیشترین ناامنی اقتصادی را برای استان ایلام داشته اند به گونه ای که در طولسال بیشترین تجمعات و اعتصاب های کارگری مربوط به شهر چوار و این صنایع است.
 
جناب آقای استاندار!! واقعا تشکیل هیاتی برای احصاء و رفع مشکلات این صنایع و تجمعات هر روزه کارگران پالایشگاه، پتروشیمی و سد گلال ضروری به نظر می رسد پس لطفا تعلل نکنید.
 
همین خواسته های صنفی و اقتصادی بود که تجمعات دشمن شاد کن 11 دی 96 را به وجود آورد؛ چرا که همه این کارگران خانواده ای دارند و برای خود حساب و کتابی باز کرده اند و شک نکنید حاصل از کار بیکار شدن وتبعیض های حقوقی چیزی جز اعتیاد و طلاق و خودکشی نیست، پس لطفا با یک تیر چند نشان را بزنید.
 
در اعتراض امروز و دیروز کارگران پالایشگاه، تعدادی از کارگران در گفتگو با ایلام پویا از تبعیض های حقوقی بسیار ناراحت بودند و اظهار داشتند: مدیران پالایشگاه اصلا به حرف ماگوش نمی دهند.
 
تعدادی از این کارگران از عدم پرداخت سنوات پنج ساله شاکی بودند و مدیرعامل را فقط مدیر کارگران رسمی می دانستند و از بی توجهی وی به کارگران شرکتی و قراردادی و پیمانی گلایه داشتند.
تعدادی از کارگران نیز با ابراز نارضایتی از اداره کار استان، عنوان کردند: اداره کار پشتیبان کارفرما بوده و برای حل مشکل کارگران پالایشگاه قدمی بر نداشته اند.
 
لذا در پایان این گزارش تاکید می شود تشکیل هیاتی از سوی استانداری و نهادهای نظارتی برای احصاء و رفع مشکلات عدیده کارگران پالایشگاه، پتروشیمی و سد گلال در شهر چوار لازم و ضروری است.
  
 

 
 
انتهای پیام/

 

 

نظرشما

آخرین عناوین