پربیننده ترین

کد مطلب: 15139
تاریخ انتشار : 1396-11-14 08:29
استاد حقوق دانشگاه های ایلام گفت: ایران به کشوری پیشرفته در منطقه و جهان مبدل شده است.

به گزارش سیروان نوین، محمد حسین باژدان، استاد حقوق دانشگاه های استان ایلام، در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ما گفت: علیرغم گذشت نزدیک به چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی و اظهار تمایل دولتمردان آمریکا به روابط با جمهوری اسلامی ایران، اما مردم هنوز با همان شور و شوق و اشتیاق پیروزی عمق نفرت و کینه خود را نسبت به آمریکا دارند.

وی اظهار کرد: عملکرد سلطه طلبانه آمریکا در ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از جهت نقش آمریکا در جلوگیری از پیروزی انقلاب اسلامی، جنگ نرم و راه اندازی انقلاب مخملی در ایران، رویکرد تغییر رفتار مهار جمهوری اسلامی ایران، جنگ تحمیلی، تهاجم فرهنگی و فتنه 88 قابل تحلیل است.

*پیروزی انقلاب اسلامی ثبات استعماری منطقه را بهم زد

باژدان بیان کرد: پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران موجب بر هم خوردن تعادل قوای ابر قدرت های شرق و غرب و از بین بردن ثبات استعماری منطقه شد.

وی افزود: ترغیب و تشویق ملت های ستمدیده جهان به قیام و انقلاب، متزلزل نمودن پایه های اقتصاد استثمارگر جهان از جمله آثار کاملاً بدیهی و آشکار انقلاب اسلامی بوده است.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: ناگهانی بودن پیروزی انقلاب اسلامی آن هم در کشور بسیار مهمی چون ایران باعث ایجاد درهم ریختگی در نظم و برنامه ریزی های استراتژیک و بلند مدت ابر قدرت ها شد.

وی ادامه داد: آنها هیچ یک پیش بینی چنین تحول عظیمی را نکرده و برای مقابله با آن برنامه مشخصی نداشتند.

*ایران به کشوری پیشرفته در منطقه و جهان مبدل شده است

باژدان با اشاره به جایگاه ایران در عرصه بین المللی و منطقه، افزود: حسب اذعان بسیاری از ناظران سیاسی و اجتماعی جهان، انقلاب اسلامی در سیر تکوینی حیات سه دهه آن دارای مولفه های انحصاری خاص خود بوده که آنرا از سایر انقلابها متمایز کرده است.

وی ادامه داد: توسعه و پیشرفت به رغم جنگ تحمیلی 8 ساله و تحریم ها و تهدیدات گسترده غرب و شرق که امروز ایران را به کشوری پیشرفته نه تنها در منطقه بلکه در جهان مبدل کرده است.

این مدرس دانشگاه بیان کرد: کشوری که هم ساختار سیاسی مردم سالاری دینی و پیشرفته دارد هم در حوزه علم و پیشرفت امروزه توانسته به دستاوردهای روز جهان دست یابد.

وی افزود: پیشرفت در حوزه نانو و سلول های بنیادین، پیشرفت همه جانبه در صنایع دفاعی که ایران را به دژی مستحکم در برابر تهدیدات خارجی مبدل کرده است و همچنین پیشرفت هسته ای و در اختیار گرفتن چرخه سوخت هسته ای، حضور فعال در معدلات جهانی و قرار داشتن در جمع کشورهای تاثیر گذار به گونه ای که امروز در بسیاری از تحولات منطقه ای و جهانی حتی غرب نمی تواند نقش ایران را نادیده بگیرد.

باژدان اظهار کرد: جهان اکنون خواستار برخوردار شدن از طرح های ایران برای دگرگونی در ساختار عرصه بین الملل است.

*فتح سنگرها و حیات خلوت غرب توسط ایران بعد انقلاب صورت گرفت

وی به برآیند رویارویی ملت ایران با نظام سلطه اشاره کرد و گفت: قدرت یابی روز افزون نظام اسلامی و ملت ایران و فتح بسیاری از سنگرهایی که تا دیروز حوزه نفوذ و حیات خلوت غرب بشمار می رود یکی از برآیندهای رویارویی ایران با نظام سلطه است.

مدرس حقوق دانشگاه ادامه داد: افول قدرت نظام سلطه و ناکارآمدی آن در پیگیری های اهداف زیاده خواهانه طی چند دهه اخیر و تبدیل شدن خاورمیانه بطور خاص و جهان اسلام بطور عام به نمایشگاهی از شکست های آمریکا و متحدانش شده است.

*دغدغه امروز دشمنان انقلاب، فروپاشی نظام سلطه و رژیم صهیونیستی است

کارشناس حقوق استان ایلام اظهارکرد: دغدغه دشمنان انقلاب امروز بسیار متفاوت تر از دهه اول و دوم است.

وی خاطرنشان کرد: دشمنان انقلاب اسلامی و ملت ایران در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی از این بابت نگران شدند که پایگاه های چون جمهوری اسلامی ایران را از دست داده اند.

باژدان ادامه داد: آنها نگران این بودند که انقلاب اسلامی ممکن است سیاست های آنان را در غرب آسیا و به ویژه در منطقه راهبردی خلیج فارس به چالش بکشد.

این مدرس دانشگاه افزود: در آن سالها غربی ها از این بابت نگران بودند که جهت گیری ها و سیاست های انقلابی جمهوری اسلامی ایران بر فرآیند مذاکرات صلح خاورمیانه اثر سوء گذاشته و این روند صلح را به چالش بکشاند.

وی تاکید کرد: اما الان دغدغه آنها چیز دیگری است و دغدغه های آنها فروپاشی نظام سلطه و رژیم صهیونیستی و جابه جایی قدرت در قرن 21 است.

باژدان در پایان با اشاره به جمله امام (ره) که فرمودند ولایت فقیه را پشتیبانی کنید تا به مملکت آسیبی نرسد، افزود: مطمئن باشیم که در صورت پیروی و تبعیت از رهبر فرزانه انقلاب اسلامی آینده همانی خواهد بود که امام (ره) وعده داده است.

انتهای پیام/ح

نظرشما

آخرین عناوین