پربیننده ترین

کد مطلب: 13618
تاریخ انتشار : 1396-07-20 09:46
گزارش سیروان نوین از قبض‌های پرحاشیه برق مغازه داران سیروان؛
قبوض جدید برق مغازه داران سیروان را شوکه کرد
در شرایط نامساعد اقتصادی که مردم قدرت خرید مناسبی ندارند، مبالغی در فیش های مغازه داران سیروان اعمال شده که برق را سر آنها پرانده است.

به گزارش سیروان نوین، در شرایط کنونی اقتصادی و در حالی که بسیاری از خانواده ها در تنگنای اقتصادی به سر می برند، قیمت های سرسام آور برق فشاری مضاعف بر مردم تحمیل کرده است.

با نگاهی گذرا به اقتصاد می بینیم نه تنها تورم کاهش پیدا نکرده است بلکه رکود و بیکاری، مهاجرت بی رویه، افزایش نرخ کالاهای مصرفی، افزایش نرخ حامل های انرژی و مشکلات ناشی از آن ها گریبان جامعه را گرفته و عملا وضعیت مردم بسامان نیست.

 در این اوضاع، قبض‌های نجومی برق نارضایتی هایی را برای مغازه داران سیروان ایجاد کرده و اعتراض‌های گسترده‌ای را به همراه داشته که با ملاحظه قبوض برق تنها چند نفر از این مشترکین، قابل ملاحظه است.

 

علیحسینی یکی از مغازه داران سیروانی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: اكثر مردم اين شهرستان كشاورز و روستائيان زحمتكش هستند که درآمد زیادی ندارند و ما چون با عامه مردم در ارتباط هستیم از مشکلات آنها کاملا آگاهی داریم.

وی افزود: خانواده هایی هستند که تنها درآمدشان یارانه نقدی است و توانایی و قدرت خرید ندارند و همین موضوع هم موجب مشکلات فراوان هم برای خود آنها و هم برای ما بعنوان مغازه دارانی که به این افراد اجناس می فروشیم شده است.

این مغازه دار عنوان کرد: در این شرایط نامساعد اقتصادی مبالغی در فیش های برق مغازه داران اعمال شده است که برق را سر ما پرانده است و ما با این مبالغ شوکه شده ایم.

وی اضافه کرد: وقتی که مردم قدرت اقتصادی مناسبی نداشته و اجناس مغازه های ما را به نسیه می برند، یک مغازه دار مثل ما با این مبالغ سرسام آور حامل های انرژی چطور می تواند دوام بیاورد؟

علیحسینی گفت: یک مغازه دار که تنها درآمد زندگی اش همین مغازه است، در یک روستای محروم در شهرستان محروم سیروان نمی تواند مبلغ 600هزار تومان پول برق پرداخت کند و حقیقتا دیگر توانایی پرداخت قبوض برق را نداریم.

یکی دیگر از مغازه داران سیروانی با بیان اینکه نمی دانیم چرا باید همیشه مردم تحت فشار قرار گیرند و این شایسته مردم نیست، گفت: بدبخت ترین قشری که در حال حاضر وجود دارند، قشر مغازه دار است و بنده با این اوضاع مجبورم مغازه و تنها منبع درآمدم را تعطیل و از شهرستان مهاجرت کنم و بروم.

وی افزود: همه از یک طرف می گویند که اصلی ترین مشکل شهرستان سیروان مهاجرت است ولی از یک طرف آنچنان بر این مردم روستاها فشار وارد می کنند که مجبورند مثل بقیه مهاجرت کنند. بعد می گویند مردم مهاجرت نکنند.

این مغازه دار با بیان اینکه مغازه ام را تعطیل می کنم و به شهرستان مهران مهاجرت می کنم افزود: وقتی که درآمد ناچیزی دارم و دخل و خرجم با هم نمی خواند مجبورم هجرت کنم و به جاهایی بروم که حداقل درآمدی داشته باشم که بتوانم گذران زندگی کنم.

وی ادامه داد: قبض برق منازل هم شرایطی بهتر از این ندارد و در صورتی که از مردم بپرسید قطعا مبالغی اعلام می کنند که جای تعجب دارد.

یکی دیگر از مغازه داران در این باره گفت: فشارهای اقتصادی باعث شده است برخی ها به نان شبشان محتاج باشند و کمتر به مغازه ها مراجعه کنند و از سویی نمی دانیم این گران شدن های متوالی را کجای دلمان بگذاریم.

وی افزود: وقتی مردم نمی آیند خرید کنند از کجا درآمد داشته باشیم که قبض های 400هزار تومانی را پرداخت کنیم.

این مغازه دار با بیان اینکه اداره برق نباید درآمد مغازه های روستا را را با سایر شهرها و با این رقم ها مقایسه کند، اظهار کرد: قیمت تجاری در فیش ها لحاظ شده و علاوه بر آن سایر هزینه ها که نمیدانیم متعلق به چیست هم درج شده و این باعث شده که هم صنف های ما همگی با این قضیه اعتراض داشته و گلایه کنند.

وی تاکید کرد: حقیقتا ما این شرایط را نمی پذیریم و از شرایط گله مندیم و باید مسئولین هرچه سریعتر رسیدگی کنند.

اینها فقط نمونه هایی از گلایه و مصاحبه های مغازه داران سیروانی است و در صورت پیگیری قطعا به گلایه ها و مبالغ بالاتر از این هم خواهیم رسید.

این در حالی است که افزایش چنین قیمت‌هایی در شرایطی صورت می‌گیرد که رکود و مشکلات اقتصادی فشارهای بسیار زیادی را به خانواده‌ها وارد کرده است و این مشکلات چندان نمی‌توان مناسب باشد.

مسئولین بایستی در این خصوص جواب قانع کننده ای داشته باشند چرا که ادامه این روند باعث ایجاد مشکلاتی مانند تعطیلی مغازه ها و بیکاری افراد و حتی مهاجرت از شهرستان محروم سیروان می گردد و شهرستان از این هم که هست محروم تر می شود.

 

 

دیدگاه‌ها

از برکات برجام بید

مغازه دارا گناه دارن لطفا به وضعشان رسیدگی کنید هرچی میارن مردم قرضی میبرن چیزی دستشان نمیگیره

به امام حسین تو خوده پایتخت هم اینجور حساب نمیکنند تازه استان ایلام جزمناطق محرومه باید هزینه برق کمتری پرداخت کنند اینها همش به دلیل نا اگاهی مردم و عدم اطلاع رسانی توسط دستگاههای دولتی میباشد

نظرشما

آخرین عناوین