پربیننده ترین

کد مطلب: 13608
تاریخ انتشار : 1396-07-19 22:59
مسئول بسیج مهندسین کشاورزی سپاه ناحیه سیروان گفت: پسماند محصولات کشاورزی بهترین تغذیه برای خاک و بی‌نیاز کردن آن از کودهای شیمیایی است و این در حالی است که کشاورزان، با آتش زدن باقی‌مانده کاه و کلش محصولات کشاورزی مرتکب اشتباه بزرگی می‌شوند و با این عمل، لطمه‌های جبران‌ناپذیری به مواد آلی خاک وارد می‌کنند.

به گزارش سیروان نوین، روح اله ایدی زاده مسئول بسیج مهندسین کشاوزی سپاه ناحیه سیروان در گفتگو با سیروان نوین اظهار کرد: سوزاندن آثار به جا مانده مزارع، پس از برداشت محصول، سنت نادرستی است که هنوز در بین برخی کشاورزان مرسوم است؛ سنتی که این روزها و با پایان فصل برداشت، بسیاری از مزارع سطح شهرستان را به آتش می‌سپارد.

وی افزود: کشاورزان و زارعان خواسته و یا ناخواسته با آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی نه‌تنها این سرمایه هنگفت و کود طبیعی در دسترس را از دست می‌دهند، بلکه هزینه‌های خود را افزایش داده و برای افزایش راندمان محصول، نیاز زمین به کودهای شیمیایی را هم افزایش می‌دهند.

ایدی زاده عنوان کرد: پسماند محصولات کشاورزی بهترین تغذیه برای خاک و بی‌نیاز کردن آن از کودهای شیمیایی است و این در حالی است که کشاورزان، با آتش زدن باقی‌مانده کاه و کلش محصولات کشاورزی مرتکب اشتباه بزرگی می‌شوند و با این عمل، لطمه‌های جبران‌ناپذیری به مواد آلی خاک وارد می‌کنند.

مسئول بسیج مهندسین کشاورزی سپاه ناحیه سیروان با اشاره به اینکه آتش زدن پسماند مزارع برنج علاوه بر آلودگی هوا، باعث آسیب رساندن به خاک، تخریب ساختمان خاک و در معرض قرار دادن تخریب و فرسایش آبی و بادی خاک میشود، افزود: در اثر حرارت زیاد ناشی از آتش زدن مزارع، میکروارگانیسم ها و ریز مغزی های خاک از بین می روند که این اقدامات باعث ایجاد لطمه به مزرعه و زمین در دراز مدت می گردد.

وی پیشنهاد کرد: کشاورزان و زارعان، بجای آتش زدن مزارع، با شخم زدن بموقع مزارع و برگرداندن این پسماندها، علاوه بر جلوگیری از تخریب های ذکر شده و آلودگی هوا، باعث تقویت ماده عالی خاک و افزایش حاصلخیزی مزارع خود شوند.

ایدی زاده یادآور شد: بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی که به تازگی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، آتش زدن پس ماند مزارع جرم تلقی میشود و مراجع قانونی باید به این موضوع ورود پیداکنند.

 

 

دیدگاه‌ها

در عوض آتش زدن مزارع 100 ها انگل و امراض رو از مزارع از بین میبره

بسیار عالی ممنون از مطالب مفیدتون

نظرشما

آخرین عناوین