پربیننده ترین

کد مطلب: 13481
تاریخ انتشار : 1396-07-11 14:49
نتایج کنکور سراسری و قبول شدگان دانشگاه در شهرستان سیروان خوشایند و راضی کننده نیست.

به گزارش سیروان نوین، بحث کنکور و ورود دانش‌آموزان به دانشگاه و رشته تحصیلی مورد نظر و دلخواه  به یکی از مقاطع حساس زندگی جوانان در ایران تبدیل شده است .در این آزمون همه‌ مهارت‌های دانش آموزان به عرصه نمایش گذاشته می‌شود و می‌توان میزان تلاش و پشتکار و برنامه‌ریزی‌هایشان را در نتیجه کسب شده توسط هر یک از آنان مشاهده کرد.

چه بسا دانش آموزانی که با پرداخت هزینه‌های بسیار زیاد در راستای تحقق آرزوهای خود و خانواده‌هایشان در انتهای مسیر به نتیجه‌ای دلخواه نرسیده‌اند و مجبور شده اند در رشته هایی علیرغم میل باطنی در دانشگاه انتخاب رشته نمایند.

با توجه به اینکه نتایج کنکور سراسری و قبول شدگان در رشته های مختلف دانشگاه اعلام شده است، رتبه‌های کسب شده در سطح شهرستان سیروان را مورد بررسی قرار دادیم و با هیچ رتبه تک رقمی یا دو رقمی و حتی سه رقمی روبرو نشدیم، بر آن شدیم که علت این امر را از افرادی که در رابطه مستقیم با فرآیند کنکور هستند جویا شویم.

یکی از کارشناسان و دبیران شهرستان در این باره به خبرنگار سیروان نوین گفت: نتایج ضعیف در کنکور سراسری خطری بسیار بزرگ برای آینده و پیشرفت شهرستان محسوب می شود و در وهله ی اول خود دانش آموزان این دیار مقصر آن هستند و سپس نقش معلمین و آموزش و پرورش را می توان نام برد.

وی عنوان کرد: نتایج ضعیف کنکور و راه نیافتن دانش آموزان به مراکز بزرگ علمی کشور و قبولی در رشته های شاخص مانند پزشکی، در واقع حکایت از محروم تر شدن شهرستان را دارد چراکه سایه نبود نیروی متخصص بومی در زمینه های مختلف همچنان بر سر شهرستان خواهد ماند.

این فرهنگی خاطر نشان کرد: در اینجا لازم است در وهله اول دانش آموزان، خانوداه ها و معلمین ، فعالان عملی ، مذهبی ، فرهنگی و ... و همه ی ارگان ها و دستگاه ها مرتبط به طور جدی پای کار بیایند تا که این مشکل در سال های بعد مشاهده نشود.

وی اضافه کرد: برنامه‌ریزی دقیق توسط مدارس و ساماندهی فکر دانش‌آموزان، حضور معلمان با انگیزه در مدارس ، استعدادیابی دانش‌آموزان در مدارس، توجه و اقدام به موقع خانواده‌ها، از اساسی ترین عوامل دست‌یابی به موفقیت دانش‌آموزان در کنکور سراسری است که البته از میان تمام این عوامل باید نقش برنامه‌ریزی مدارس و مشاوره معلمان با تجربه را پررنگ‌تر لحاظ کرد.

این دبیر عنوان کرد: اگر در احوالات افراد موفق رشته های برتر تحقیق کنیم، قطعا درمیابیم که علاوه برهوش، مدرسه و محیط تحصیلی مناسب و همچین زمان به موقع برای شروع به فراگیری مطالب، از عوامل دسترسی به موفقیت آنان بوده است.

وی یکی دیگر از دلایل را عدم برنامه‌ریزی درست و پیوسته دانست و اظهار داشت: فرآیند کنکور و قبولی در آن یک فرآیند بلند مدت است که مدرسه نقش مهمی را در این میان ایفا می‌کند.

 

یکی دیگر از فرهنگیان، وجود و شیوه های ایجاد انگیزه در میان دانش آموزان کنکوری را عاملی تاثیرگذار دانست و اظهار داشت: وجود محیط رقابتی برای دانش آموزان کنکوری، می‌تواند کمک بسیاری برای رسیدن به موفقیت به آنان کند

وی با بیان اینکه می بایست برای دانش آموزان تصویر و اهدافی ترسیم شود، عنوان کرد: اولین عامل موثربرای رسیدن به رتبه‌ای خوب همان تلاش و پشتکار فرد است و در کنار آن نمی‌توان از نقش محیط و حضور خانواده نیز غافل شد.

این معلم سیروانی با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی برای دروس مهارتی و تخصصی دانش آموزان طراحی نشده است، افزود: معمولا دانش آموزان در سال‌های آخر به سراغ فعالیت در زمینه کنکور می‌روند و این در حالی است که این فرایند باید از سال دوم دبیرستان اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به اینکه رتبه‌های برتر در کنکور سراسری از سال دوم دبیرستان شناسایی و استعدادیابی می‌شوند، گفت: لازمه‌ موفقیت در کنکور و رشته های مناسب، استعدادیابی افراد است که در صورت عدم تحقق این موارد استعداد دانش آموزان خاموش می ماند و ممکن است در رشته هایی که مستحق آن هستد پذیرفته نشوند.

 

امان جمشیدی مدیر آموزش و پرورش سیروان به قبول شدگان در کنکور اشاره کرد و گفت: در سال جاری تعداد60نفر دانش آموز پیش دانشگاهی در کل شهرستان در کنکور شرکت کرده اند که تعداد 40نفر از آنها در مراکز دولتی پذیرفته شده اند.

وی افزود: نزدیک به 15نفر هم در مراکز پیام نور پذیرفته شده و چند نفر هم به دلیل اینکه اولویت اول خود را رشته های پزشکی عنوان کرده اند انتخاب رشته نکرده اند.

جمشیدی نبود استعدادهای شاخص در شهرستان را یکی از دلایل پذیرفته نشدن در رشته هایی مانند پزشکی عنوان کرد و گفت: داشتن استعداد و هوش برتر و همچنین مطالعه منظم، بابرنامه و دقیق یکی از شرایط قبولی در دانشگاه ها و مراکز علمی می باشد.

وی تصریح کرد: با توجه به این که کنکور یک فرآیند بلند مدت است، از همت و پشتکار دانش آموزان هم نمی‌توان غافل شد و دانش آموزان ما می بایست تلاش خود را مضاعف نمایند.

مدیر آموزش پرورش سیروان اظهار امیدواری کرد: عدم موفقیت امسال دانش آموزان در رشته هایی مانند پزشکی مقطعی و گذراست و با توجه به استعدادهایی که در مدارس وجود دارد در سال های بعد شاهد موفقیت و درخشش بیشتر دانش آموزان شهرستان خواهیم بود.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

سلام بنده باسابقه بيست سال در اموزش وپرورش علت نا كار امدي اموزش وپرورش ونداشتن كار نامه خوب كنكور را نداشتن برنامه بروز و اهميت ندادن به نظرات افراد توانمند است اسيب بزرگ مديريت اموزش وپرورش سيروان بي توجهي به افراد توانمند ومديريت سنتي است

لطفا انتشار دهيد خواست فرهنگيان از مدير كل اموزش وپروش توجه به نظرات صاحبنظران باشد ؟؟؟؟حضور وغياب به موقع ومستندات غير واقع دردي دوا نمي كند ،،،،به داد دانش اموزان بيچاره برسيد

سلام، اداره آموزش وپرورش شهرستان لطف کنه با نمایندگی موسسه آموزشی قلم چی رایزنی کنه وزودتر از سنوات گذشته آزمون های منظم برگزار بشه که قطعآ تآٔثیر مثبت خواهد داشت در موفقیت دانش آموزان

در سه سال گذشته تعداد سه نفر در شته پزشکی و دو نفر در شته دندانپزشکی و بسیاری از دانش آموزان در رشته های تاب دانشگاهی پذیرفته شدند اما باز هم نیاز به تلاش بیشتری می باشد.

نظرشما

آخرین عناوین