پربیننده ترین

کد مطلب: 13374
تاریخ انتشار : 1396-06-28 11:19
رونمایی از بدقولی دوساله مسئولان در ایلام؛
استقرار بالگرد اطفاء حریق؛ قولی که عملی نشد
چرا قول استقرار یک بالگرد در پایگاه اطفاء حریق ایلام برای حفاظت از جنگل های استان همچنان بعد از دو سال محقق نشده است؟

به گزارش سیروان نوین به نقل از ایلام بیدار؛ جنگل های زاگرس بالغ بر 42 درصد جنگل های کشور را تشکیل داده که در محدوده ای 30 میلیون هکتاری پراکنده است. بیش از 40 درصد آب شیرین کشور و 80 درصد جمعیت عشایری در زاگرس واقع شده است. در این جنگل ها تاکنون بالغ بر 180 گونه درختی و درختچه ای شناسائی شده که خود نمایانگر ارزش ژنتیکی این جنگل هاست. شاخص منطقه زاگرس، درخت بلوط است، اما سایر گونه های درختی نظیر بنه، بادامک، ارژن، کیکم، گلابی وحشی و … نیز در این ناحیه دیده می شود.یازده استان کشور در حوزه رویشگاه زاگرس قرار دارند.

بر اساس نقشه پوشش گیاهی، جنگلهاي استان ايلام حدود 642 هزار هكتار از كل استان را در بر مي‌گيرد که جزء جوامع جنگلي مناطق خشك و نيمه‌خشك سلسله جبال زاگرس است. تيپ غالب آن گونه بلوط ايراني  Quercus persica)) با 90%  ترکیب گونه ای و گونه های همراه آن عبارتند از: گونه پسته وحشي (بنه)    pistacia atlantica) ) با 6% و 4% بقيه ترکیب گونه ای را بادام كوهي، داغداغان، كيكم، بادامك، زالزالک و ... تشکیل مي‌هد. جنگلهای استان ایلام شامل 2594 هکتار جنگل انبوه، 211084 هکتار جنگل نیمه انبوه، 416795 هکتار جنگل تنک، 7206 هکتار بیشه زار و 3988 هکتار دست کاشت می باشد. درختان بنه در استان ایلام در سطح 205153 هکتار (31 درصد) از جنگلهای استان گسترش دارند. در استان ایلام تعداد 10گونه جنگلی (مورد، زربین، ارغوان، سماق، گلابی وحشی، بادام، لرگ، پده، محلب، زبان گنجشک) با نام ذخیره گاه جنگلی در 17 منطقه با مساحت 900 هکتار، تحت پوشش حفاظتی و حمایتی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام قرار دارد.حدود 53 درصد مساحت استان كوهستاني است.

مردم ایلام با صبر انقلابی خود در دوران  دفاع مقدس ، با اموالهم وانفسهم مجاهدت کردند، آنها در برابر بمب باران های بعثی ها ، جانانه ایستادگی کردند، نه تنها شهر را ترک نکردند بلکه حتی کودکان در کنار بزرگترها هواپیماهای جنگی دشمن را به سرانگشت اشاره شمارش می کردند. مردم این دیار در بستر کوهستان های سرسبز و در کنار درختان آن، ناملایمات جنگ را با شرایط سخت زندگی آن زمان تحمل کردند و همگام با درختان بلوط ، ایستادگی و مقاومتی از خود نشان دادند که به گفته مقام معظم رهبری(مدظله العالی) باعث روسفیدی آنها در تاریج نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شده است.

مردمان جای جای استان ، سالیان متمادی مهمانی ناخوانده به نام ریزگردها را  هم تحمل کرده اند ولی اینک بلایی آمده است  بنام آتش سوزی جنگل های کوهستان . کوهستانی که در زمان جنگ پناهگاه ما بوده ،حالا به ما پناه آورده است !

به گفته دکتر احمدی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام ( جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران ،خرداد 1395 ) در سال 90 تعداد 51 فقره، سال 91 تعداد 20 فقره، سال 92 تعداد 55 فقره، سال 93 تعداد 39 فقره ، سال 94 تعداد 71 فقره حریق ، سال 1395 تعداد 31 حریق و در سال جاری تاکنون تعداد 27 حریق (طبق خبر۱۵ مرداد ۱۳۹۶ مهر) در سطح جنگل‌ها و مراتع این استان اتفاق افتاده است . مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تصریح می کند: 157 نقطه بحرانی حریق در کل عرصه‌های طبیعی استان شناسایی‌شده که از این تعداد 61 کانون بحرانی تشخیص داده ‌شده(طبق خبر۱۵ مرداد ۱۳۹۶ مهر به نقل از دکتر احمدی ، شناسایی نقاط بحرانی و مستعد آتش سوزی به 74 نقطه افزایش یافته است) . در این نقاط کانکس و چادرهای انفرادی تعبیه و مجهز به دستگاه‌های اطفای حریق شده  و نیروها به‌ صورت شبانه‌روزی در این محل مستقر هستند. سال گذشته 2.5 میلیارد تومان تجهیزات و امکانات از سوی سازمان جنگل‌های کشور و 1.5 میلیارد تومان از سوی استانداری برای اطفای حریق در استان منظور شد که باید حتماً افزایش یابند. وی چالش‌های اطفای حریق جنگل‌های استان را  گستردگی سطح عرصه‌های جنگلی، صعب‌العبور بودن جنگل‌ها، افزایش عوامل ایجاد آتش‌سوزی در جنگل‌ها، پدیده خشکیدگی درختان بلوط و کمبود امکانات و تجهیزات هوایی اعلام می کند.

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور( خرداد 1395 ) هم می گوید: 70 درصد از حریق‌های کشور در جنگل‌های  زاگرس رخ می‌دهد.

به تصدیق مسئولین تخصصی ، درصد حریق بالا در جنگل های زاگرس و  کمبود امکانات و تجهیزات هوایی بسیار مشهود است.

راستی چرا باید در این سالهای کم بارانی ،  بارش 1000 میلیمتری باران  بخاطر فراهم شدن شرایط بهتر رشد پوشش گیاهی  جنگل ، دغدغه متولیان منابع طبیعی  و دوست داران محیط زیست در استان شود؟! آنجا که یکی از دلایل خشکیدگی  درختان بلوط  استان ، کاهش بارندگی اعلام می گردد بخاطر کم بارانی دلمان می گیرد ولی وقتی آتش سوزی جنگل ها یادمان می آید بخاطر نبود بالگرد امدادی در اطفای سریع  اولیه حریق  در ذهن مان سئوالات زیادی بروز می کنند!. اگر به حکمت الهی از شاخه شاخه درختان کهنسال بلوط این دیار بپرسند شاید یکی از صداهای آشنا برایشان ،  صدای هلیکوپترهای هوانیروز در دوران دفاع مقدس می باشد که برای دفاع از رزمندگان مرزنشیین این استان و عملیات های پیروزمندشان ،بارها و بارها نوازشگر گوش مردمان این دیار بوده است . ولی امروز ما در حسرت داشتن یکی از آن هلیکوپترها یا بالگرد  مانده ایم !   

نمی دانیم چرا حتی صدای استاندار محترم مان هم در این خصوص به گوش مسئولین مربوطه نمی رسد!

آن هنگام که ژرفای  آتش سوزی جنگل های کوه شلم ( ارتفاع شرقی مشرف به شهر ایلام)  به حدی بود که در صدر خبر نیمروزی شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی قرارگرفت . استاندار ایلام ، صادقانه از عمق فاجعه گفت و از نبود امکانات ازجمله نبود بالگرد گلایه کرد و امدادگران واقعی این حادثه دردناک را مردم معرفی کرد.  مهندس محمدرضا مروارید استاندار ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر گفته بود که حتما باید یک دستگاه بالگرد به استان اختصاص پیدا کند.

درحالی که به خاطر توپوگرافی شدید کوه شلم اگر در ساعات اولیه حریق ، بالگردی در کاربود تا  که نیروهای مردمی را به ارتفاعات کوهستان  انتقال می داد به راحتی  اطفای حریق اولیه  صورت می گرفت و مردم شهر ایلام شاهد از بین رفتن جنگل در طول آن دوروز نمی بودند. با یادآوری آن لحظات غربت جنگل های استان در آتش سوزی های بی سابقه سال 1394 و با نگاه حسرت آمیز به استمرار آتش سوزیها در سالهای 1395 و 1396 ، این سؤال در اذهان عموم مردم طبیعت دوست استان ایلام به جود آمده است چرا باوجود آنکه ما تنها استانی هستیم که در همه شهرستان‌ها جنگل داریم قول استقرار یک بالگرد در پایگاه اطفاء حریق ایلام برای حفاظت از جنگل های استان درمقابل آتش همچنان بعد از 2 سال محقق نشده است؟ 

علی رغم برخی اقدامات قابل تقدیر اداره کل منابع طبیعی استان جهت پیشگیری از وقوع آتش سوزی ، امسال هم در شهرستان های ایلام ، ایوان ، سیروان ، ملکشاهی ، آبدانان و ... شاهد وقوع آتش سوزی بودیم. بازهم آنچه بیش از همه در اطفای آتش سوزی های مذکور جلوه می کرد صعب العبور بودن منطقه و نبود بالگرد در ساعات اولیه برای انتقال نیروهای امدادی به محل بود. طبق منابع موثق ، روال کنونی درخواست بالگرد از استان کرمانشاه در منطقه دچار حریق  مستلزم وسعت بالای حریق ، صعب العبور بودن ودرخواست استان  مقصد می باشد . علت طی شدن این پروسه هزینه بالای حضور بالگرد  از دیگر استانها در مناطق دچار آتش سوزی است در حالی احیای هر درخت ازبین رفته بویژه درخت بلوط بخاطر ویژگی  خاص آن سالیان سال طول می کشد ، در شرایط کنونی حضوربه موقع نیروها از طریق بالگرد در ساعات اولیه حریق در استان ایلام قابل تحقق نمی باشد.

 شورای قشر بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام و کارگروه تخصصی کشاورزی ، منابع طبیعی و محیط زیست مجمع بسیج استان  با رصد این موضوع ، ضمن قدردانی از زحمات متولیان امر در منابع طبیعی استان ، نیروهای بسیجی ، اعضای سازمانهای مردم نهادحامی محیط زیست استان  و آحاد مردم علاقمند به طبیعت استان که در اطفای حریق جنگل های استان در سال جاری تلاش نموده اند برخود لازم می داند از استاندار و نمایندگان محترم استان در مجلس شورای اسلامی درخواست نماید تا از مسئولین مربوطه و جناب آقای مهندس جلالی ریاست محترم سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور این امر را مطالبه نماید که چرا قول استقرار یک بالگرد در پایگاه اطفاء حریق ایلام برای حفاظت از جنگل های استان درمقابل آتش همچنان بعد از 2 سال محقق نشده است؟

 

انتهای پیام/

 

 

نظرشما

آخرین عناوین