پربیننده ترین

کد مطلب: 13218
تاریخ انتشار : 1396-06-16 11:25
واکنش مردم سیروان به تبرئه نجومی بگیران؛
در دیزی باز است حیای گربه کجا رفته است؟
حوالی اردیبهشت ماه سال گذشته بود که با افشاگری هایی که در فضای مجازی در مورد فیش حقوقی یکی از مدیران بیمه ها صورت گرفت، موج انتقادات مردمی نسبت به دریافتی های نجومی بعضی از مسئولان شروع شد و مردم منتظر بودند واکنش دستگاه ها را در خصوص آنها مشاهده کنند؛ اما خبر تبرئه این نجومی بگیران و شکایت آنها جهت بازگرداندن حقوق خود، بار دیگر مردم را متعجب کرد.

به گزارش سیروان نوین؛ این اولین بار نیست که حقوق‌های نجومی تیتر یک تمام رسانه‌ها می‌شود،‌ اما تفاوتش با دفعات گذشته، در خبر تکمیلی شوک‌ آوری است که به تبرئه نجومی بگیران اعلام شده است.

حقوق های نجومی از بحث های داغی بود که ذهن مردم ومسئولان رابه سمت خود معطوف کرده بود؛ مسئله ای که تبعیض فاحشی در دریافتی های برخی از مدیران کشور را نشان می داد که با افشا شدن آن به نظر می رسد افکار عمومی منتظر بودند تا مسئولان و دستگاه های ذی ربط این موضوع را قاطعانه و سریع پیگیری کنند.

افکار عمومی به شدت روی مسائلی از این دست که فاصله طبقاتی و اختلاف سطح دریافت و زندگی را این طور نمایان می کند، حساس هستند و به آن واکنش نشان می‌دهند. قطعا  برای یک کارگر، کارمند، کارشناس، معلم یا استاد دانشگاه، نظامی و... بسیار سنگین است که از حقوق اندک یا متوسط وی در مبدا مالیات کسر شود، مدام به فکر شعار اقتصاد مقاومتی و کاهش مخارج خود باشد، بسیاری از مزایا و پاداش وی به خاطر محدودیت‌های مالی دولت یا دستگاه مربوطه قطع یا محدود می‌شود، و بعد ببیند همه این صرفه‌جویی‌ها و مالیات‌ها تبدیل به حقوق 60-70 میلیونی فلان مدیر یا زیرمجموعه های او در فلان سازمان، نهاد، صندوق و بانک بیمه شده است. برای افرادی که جمع دریافتی‌شان( آنهم اگر همان حق را هم به موقع دریافت کنند) به زحمت کفاف اداره زندگی‌شان را می‌دهد، هضم حقوق‌های چند ده میلیونی بسیار دشوار است.

حوالی اردیبهشت ماه سال گذشته بود که با افشاگری هایی که در فضای مجازی در مورد فیش حقوقی یکی از مدیران بیمه ها صورت گرفت، موج انتقادات مردمی نسبت به دریافتی های نجومی بعضی از مسئولان شروع شد و مردم منتظر بودند واکنش دستگاه ها را در خصوص آنها مشاهده کنند اما خبر تبرئه این نجومی بگیران و شکایت آنها جهت بازگرداندن حقوق خود، بار دیگر مردم را متعجب کرد.

 

یکی از شهروندان سیروانی در این باره در گفتگو با خبرنگار ما گفت: تبرئه نجومی بگیرا به هیچ وجه پذیرفته نیست، آنهم در شرایطی که در چند سال اخیر، بارها تجمعات گروه‌های مختلف کارگران و بازنشستگان در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات و معوقاتشان صورت گرفته و این پرسش را پیش آورده است که چرا برخی می گویند خزانه خالی است و نمی‌توان حقوق بازنشستگان را پرداخت، اما از سوی دیگر به بعضی مدیران ، مبالغ کلان فوق تصور پرداخت می شود؟

وی افزود: از همه اینها بگذریم به یک چیز می رسیم، در دیزی باز است حیای گربه کجا رفته است؟ چرا برخی مدیران از منصب های خود سو استفاده کرده اند و اینچنین مبالغی را به جیب زده اند؟

این شهروند اظهار داشت: فرض کنیم که پرداخت حقوق پنجاه میلیون تومانی و گرفتن وام پانصد میلیون تومانی آن هم با سود یک درصد برای برخی روا باشد؛ چگونه وجدان یک شخص به او اجازه می‌دهد که خجالت و شرم جوانی را برای وام سه میلیون تومانی مشاهده کند ولی ترتیب اثری ندهد، وقتی برخی وام چندصد میلیون تومانی با سود یک درصد برداشت می کنند؟

وی اضافه کرد: سوال دیگری که مطرح است این است که، شخصی که ماهی پنجاه میلیون تومان حقوق دارد و سالی چند صد میلیون تومان پاداش هیئت مدیره به او تعلق می‌گیرد چه نیازی به وام دارد؟ یا یک جوان برای ازدواج خویش به وام احتیاج ندارد؟ و یا آیا برای معلمینِ فرزندان شما پول برای اضافه‌کاری یا حتی حقوق ماهیانه وجود ندارد؟

 

یکی درگیر از شهروندان در این باره عنوان کرد: چگونه است که همه چیز برای برخی مدیران آماده است، اما برای کارگران زحمتکش کارخانه‌ها، حتی حقوق بخور و نمیر وجود ندارد؟

وی افزود: نتیجه همین زیاده خواهی برخی مدیران بوده است که با مدیریت ضعیف باعث شده اند کارخانه ها یکی پس از دیگری به  تعطیلی کشیده شوند.

این شهروند اظهار داشت: چه خوبست این کسانی که ذره ای از درد مردم را نچشیده اند، دقیقاً توضیح بدهند قبل از آنکه به‌ برکت انقلاب اسلامی و خون شهیدان قبل و بعد از انقلاب به نام و نانی دست پیدا کرده‌اند چه می‌کردند و چقدر درآمد داشته‌اند که اکنون وجدان آنها اینگونه ساکت و آرام است؟
وی اضافه کرد: یکی باید به اینها بگوید که بدانند کم نیستند افراد مستضعفی که برای نان شب خود و خانواده محتاج هستند اما آنها دم از حق و حقوق و پاداش چندصد میلیونی برای خود می زنند. آیا این برای آن دردمند قابل پذیرش است؟ و یا اصولا آیا این برداشت‌ها حلال است؟ و آیا شخصی که حقوق چند صدمیلیونی دارد دردمندی مردم را می فهمد؟

 

این شهروند اهل سیروان عنوان کرد: در جدید ترین اتفاقاتی که در مورد فیش های حقوق نجومی به وقوع پیوسته، تبرئه برخی از مدیران در گزارش تازه دیوان محاسبات است؛ و ما سوال داریم که چرا برخورد های قاطعانه تری با این اشخاص انجام نمی شود؟

وی افزود: دیوان محاسبات کشور با کسانی که با سوء استفاده از اختیارات خود برداشت‌های نجومی داشتند، برخورد قاطع انجام نداده اند و آنان هم دریافت این پول ها را حق قانونی خود می دانند که مجدداً شکایت کرده اند، و اینها به هیچ با هم همخوانی ندارد.

این شهروند تاکید کرد: قطعا این مسئله ای مهم است و نیازمند این است که با جدّیت دنبال بشود؛ دریافتهای نامشروع باید برگردانده بشود، و اگر کسانی بی‌قانونی کرده‌اند مجازات بشوند، و یا اگر سوءاستفاده از قانون هم شده است بایستی این افراد نتیجه عمل خود را ببینند.

وی اضافه کرد: در یک کلام آنچه که در این گونه برخورد ها بیش از پیش به چشم می آید لطمه خوردن اعتماد مردم است. و مسئولان باید هر چه بیشتر در راستای شفافیت و قاطعانه برخورد کردن با مفاسد اقتصادی گام بردارند تا هم حقی ضایع نشود و هم روز به روز شاهد کارآمدی کشور در عرصه های مختلف به خصوص در بحث اقتصاد و سالم بودن سیستم اداری آن باشیم.

 

انتهای پیام/

نظرشما

آخرین عناوین