کد مطلب: 12508
تاریخ انتشار : 1396-04-23 18:47
سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان سیروان:
شورای نگهبان باعث دلگرمی مردم است/ قوه قضائیه با متخلفین انتخابات برخورد کند
سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان سیروان گفت: عده ای در انتخابات مرتکب تخلفاتی شدند که این تخلفات به مراجع قضایی ارسال شده است و ما از قوه قضائیه می خواهیم با این تخلفات برخورد نماید.

به گزارش سیروان نوین؛ "محمد حسین باژدان" سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان سیروان قبل از خطبه های نماز جمعه سیروان، ضمن تبریک سالروز تاسیس نهاد شورای نگهبان، اظهار کرد: حضرت امام خمینی(ره) بعد از همه پرسی قانون اساسی جمهوری اسلامی در سال1358 شش فقیه عضو شورای نگهبان را در نخستین حکم خود برای نهاد عالی نظام منصوب کردند، با رای مجلس شورای اسلامی به شش حقوقدان، نخستین دوره شورای نگهبان در 26تیرماه سال59 رسما این نهاد عالی فعالیت خود را آغاز کرد.

وی افزود: طی این سال ها ، شورای نگهبان در راستای پاسداری از شرع و قانون اساسی و صیانت از انتخابات، ضمن آنکه موجبات اطمینان و وثاقت ملت عزیز ایران، نسبت به حرکت نظام در مسیر انقلاب اسلامی را به همراه داشته است، از سویی باعث ناراحتی و تلاش مداوم دشمنان برای هجمه به این نهاد مقدس شده است.

باژدان تصریح کرد: با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، اندیشمندان مجلس خبرگان قانون اساسی به ویژه شهید مظلوم شهید بهشتی، نهاد شورای نگهبان را پیش بینی نمودند تا ضمن صیانت از شرع مبین اسلام، پاسدار قانون اساسی باشد و جمهوریت و اسلامیت نظام نوپا را از دسنبرد کانونهای قدرت و ثروت و ایادی استکبار جهانی حفظ نماید.

وی در خصوص اهمیت شورای نگهبان افزود: در نقش و جایگاه این شورا همین بس که امام عزیزمان فرمودند: " شورای محترم نگهبان که حافظ احکام مقدس اسلام و قانون اساسی هستند، مورد تایید اینجانب می باشند و وظیفه آنان بسیار مقدس و مهم است". و رهبر فرزانه انقلاب هم فرمودند: "شورای نگهبان برای نظام اهمیت حیاتی  دارد، یعنی حقیقتا بود و نبود شورا به معنای بود و نبود نظام جمهوری اسلامی است، در این هیچ تردیدی نباید بکنید".

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان سیروان عنوان کرد: قانون اساسی بعنوان بالاترین سند اسلامیت و جمهوریت نظام اسلامی و به منظور پاسداری از این دو اصل، اقدام به تاسیس شورای نگهبان کرده است و شورای نگهبان یک نهاد انقلابی است و به حفظ ماهیت و روحیه انقلابی نظام کمک می کند، و اینها مربوط به بعد ایدئولوژیک شورای نگهبان است.

وی اضافه کرد: بعد دیگر شورای نگهبان، بعد قانونی و جایگاه قانونی آن در نظام جمهوری اسلامی ایران است.

باژدان به وظایف شورای نگهبان اشاره کرد و افزود: از میان مجموعه وظایف شورای نگهبان، سه مورد که شامل نظارت بر قانون گذاری، تغییر قانون اساسی و نظارت بر انتخابات دارای اهمیت بسیار هستند.

وی با اشاره به اینکه امروز شورای نگهبان مایه دلگرمی مردم است، افزود: شورای نگهبان نوعی اطمینان خاطر را به مردم  خواهد داد که مسئولین کلیدی کشور، از صلاحیت های لازم برای خدمت به مردم برخوردار باشند، و در صورتی که صلاحیت لازم از آنها ساقط شود، شورای نگهبان مانع از حضور آنها در مسئولیت های کلیدی کشور می شود.

محمد حسین باژدان یادآور شد: شورای نگهبان مانند دژ مستحکم در برابر طرح ها و برنامه های دشمن عمل می کند و از ماهیت اسلامی و انقلابی کشور دفاع می کند و یک پشتوانه قوی برای نظام اسلامی است، لذا هر عنصر عاقل و دلسوز انقلاب بر خود فرض می داند که از این نهاد دفاع کند، چرا که می توان از این نهاد بعنوان نهادی نام برد که هویت بخش نظام اسلامی است و به حاکمیت دین و شریعت در جامعه جامه عمل می پوشاند.

وی ضمن اشاره به بیانیه شورای نگهبان در پایان انتخابات ریاست جمهوری در سال جاری اظهار کرد: اگر به بیانیه شورای محترم نگهبان در پایان انتخابات توجه شود، می بینیم که در این انتخابات، تخلفاتی صورت گرفته است و شورا این تخلفات را مستند سازی کرده و به قوه قضائیه و محاکم قضائی ارسال شده است، لذا از قوه محترم قضائیه انتظار می رود همانطور که رهبر انقلاب فرمودند، قوه قضائیه با قاطعیت برخورد کنند تا در انتخابات های بعدی شاهد تکرار چنین تخلفاتی نباشیم.

باژدان تصریح کرد: نکته ای که باید به آن توجه شود این است که ارادت ویژه حضرت آیت الله جنتی به ولایت و رهبری بر کسی پوشیده نیست و این مرد بزرگوار از اخلاص دینی و تعهد انقلابی برخوردار است و رهبر معظم انقلاب از ایشان، آیت الله جنتی (حفظه الله) یاد می نماید، اما متاسفانه افرادی بودند که به تخریب ایشان پرداختند، حتی برخی از افراد مشروعیت و مقبولیت نظام را زیر سوال برده و معتقدند نیازی به تنفیذ حکم ریاست جمهوری توسط رهبر انقلاب نیست و ولایت فقیه را صوری می دانند، که  ما از قوه محترم قضائیه می خواهیم با این متخلفین هم برخورد قانونی را اعمال نماید.

وی اضافه کرد: در خصوص انتخابات شوراهای شهر و روستا هم ذکر این نکته لازم است که انتخابات شورای شهر و روستا، تایید صلاحیت یا نظارت بر کار آنها بر عهده شورای نگهبان نیست و هر گونه اعمال نظر در خصوص آنها بر عهده نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی است.

 

باژدان تاکید کرد: سیاست های رهبر معظم انقلاب در کلان کشوری برای همه از جمله شورای نگهبان معیار است و باید در این چارچوب فعالیت نماییم به علاوه شورای نگهبان امانت دار است و از این امانت به خوبی حفاظت می نماید و اسرار و رای مردم نیز امانتی است که در اختیار این شورا است، و از آن به خوبی امانتداری خواهد شد.

 

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

احسنت ودرود بر برادر عزيز

ازاین برادرارزشی و ولایی بخاطرمواضع اصولی وانقلابی درشهرستان ودانشگاه تشکرمی کنیم

نظرشما

آخرین عناوین