کد مطلب: 12505
تاریخ انتشار : 1396-04-22 10:15
گزارش سیروان نوین از یک جوان فعال در زمینه حجاب و عفاف؛
وقتی که اعتقادات یک فرد بر کسب درآمد بیشتر پیشی می گیرد
مهدی منتی جوان سیروانی است که با فروش چادر به مشتریانش بدون گرفتن سود، به ترویج فرهنگ عفاف و حجاب کمک می کند.

به گزارش سیروان نوین، بی تردید یکی از مهمترین دغدغه های اصلی نظام مقدس جمهوری اسلامی، بسط و گسترش فرهنگ ناب محمدی(ص) در جامعه بوده و هست، مساله حجاب نیز به عنوان یکی از ارکان اصلی حفظ عفت عمومی در جامعه، همواره مورد بحث و نظر همگان بوده، تا آنجا که با گذشت بیش از سه دهه سال از پیروزی انقلاب بی بدیل اسلامی در ایران، هنوز یکی از مباحث زنده و جریان دار این نظام محسوب می شود.

حجاب را به عنوان یکی از اصلی ترین نمادهای دینداری و مسلمانی به حساب می آید. حتی در برهه هایی همچون کشف حجاب، ممانعت از دختران با حجاب برای ورود به مدارس و ادامه تحصیل نیز بسیاری از خانواده ها، عطای تحصیل و پیشرفت را به لقای حفظ اعتقادات خود بخشیدند تا ثابت کنند حکومت ها تنها و تنها بر نوع زندگی، سیاست حاکم و برخی مسائل اجتماعی و اقتصادی آنها حکم رانی می کنند و نه بر اعتقاداتشان. در همان دوره کشف حجاب و حتی قبل تر از آن هم تنها وابستگان دربار و برخی دولتی ها ( اعم از دولتمردان و کارمندان دولت) تجدد سوغات گونه فرنگ را بر خود تافتند، و گرنه اکثریت همچنان با اعتقادات راسخ خود، مبانی اصلی اسلام را حتی در زمان خفقان و ممنوعیت، زنده نگاه می داشتند.

با پیروزی انقلاب اسلامی که همواره در طول سال های مبارزه، دغدغه های دین مداری و دین محوری در حکومت را شعارها و اصول راهبردی خود می دانست، توقع از نظام برای تحقق کامل این اصول بیش از گذشته شد. در این میان پس از گذشت بیش از سه دهه از پیروزی انقلاب، نگاه های متفاوتی وجود دارد و وضعیت کنونی از نظر حجاب زنان با نگاه های متفاوتی تعریف و تحلیل می شود.

در این بین افراد گمنامی هستند که بدون ادعا بر سر اعتقادات خود محکم و استوار ایستاده اند و برای حفظ حجاب اسلامی حاضرند از مال و دارایی خود هم بگذرند.

 

مهدی منتی جوان 30 ساله سیروانی اهل روستای عمارت، یکی از مغازه داران پوشاک و لباس است که به افرادی که چادر خریداری می کنند بدون گرفتن سود به آنها چادر می فروشد و به ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در شهرستان سیروان کمک می کند.

منتی در گفتگو با خبرنگار سیروان نوین نوین اظهار کرد: دارای مدرک کارشناسی هستم و هم اکنون مغازه دارم و جزء اولین نفراتی هستم که مغازه چادر فروشی را به شهر لومار آوردم.

وی افزود: قبلا به دلیل بیکاری و نبود شغل، به تهران رفتم و در آنجا کار می کردم اما تصمیم گرفتم به سیروان باز گردم و در اینجا شغلی را برای خود دست و پا کنم، در نهایت با توجه به آشنایی که با پارچه و لباس داشتم، مغازه فروش لباس، چادر و پارچه را در شهر لومار انتخاب کردم و هم اکنون تنها شغل و درآمد بنده همین کار است.

مهدی منتی با اشاره به فروش چادر با تخفیف کامل به مشتریانش گفت: ما در شهرستانی زندگی می کنیم که اکثر آنها با هم آشنایی دارند، و به خوبی همدیگر را درک می کنیم؛ و با توجه به شناختی که بنده از همشهریانم دارم، فقر و مشکلات مردم را به صورت محسوس حس می کنم؛ بنابراین تصمیم گرفتم در راستای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب و کمک به قشر نیازمند، هر کسی که برای خرید چادر مراجعه می کند، چه آنهایی که دانشجو هستند و چه دانش آموزان و افراد دیگر، بدون گرفتن سود از آنها و با قیمتی شاید نصف مغازه داران شهرهای دیگر، به آنها چادر بفروشم.

وی اضافه کرد: هدف و رسالت دیگر بنده غیر از مقوله عفاف و حجاب، ترویج فرهنگ و سبک زندگی ایرانی و اسلامی، و به جا آوردن سنت حسنه حجاب اسلامی است و اعتقاد دارم که خداوند از جاهای دیگر سود اینها را به ما خواهد داد.

این مغازه دار فعال در زمینه حجاب و عفاف در خصوص تبلیغات خود در سطح شهرستان گفت: با توجه به زمانی که از آغاز به کار مغازه می گذرد و با توجه به اینکه تبلیغ خاصی انجام نداده ایم استقبال مردم بسیار خوب و بصورت خودجوش بوده است؛ بیشتر مردمی که به فروشگاه ما مراجعه کرده اند از طریق تبلیغ سینه به سینه بین خود مردم با ما آشنا شده اند، و شاید80درصد خرید چادر در سیروان از اینجا صورت می گیرد و آنها با این رویه ما آشنایی دارند و خودشان برای ما بین دوستان و آشنایان تبلیغ خواهند کرد.

وی تاکید کرد: خوشبختانه مردم سیروان در زمینه حجاب کاملا سرآمد هستند و ما بطور واضح می بینیم که وضعیت حجاب چقدر مناسب است و ما هم دوست داریم این فرهنگ بانوان ما در شهرستان حفظ شود و همینگونه مناسب و بدون تغییر باقی بماند و در این راه حاضریم از اموال خود هم بگذریم تا این وضعیت ادامه پیدا کند.

منتی افزود: خدا را شکر از درآمد و شغل خود راضی هستم و بدون هیچگونه چشم داشتی بر سر این اعتقادات خود خواهم ماند.

 

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

درود

نظرشما

آخرین عناوین