کد مطلب: 12504
تاریخ انتشار : 1396-04-22 08:32
گامی بزرگ به سوی توسعه استان ایلام؛
طرح پیشنهادی بزرگراه خرم آباد به ایلام
رئیس شورای اسلامی سیروان از طرح پیشنهادی خود خبر داد که در صورت اجرایی شدن به توسعه استان ایلام کمک خواهد نمود.

به گزارش سیروان نوین، مجتبی پنجعلی زاده رئیس شورای اسلامی سیروان در گفتگو با خبرنگار ما از یک طرح توجیهی به صورت پیشنهادی خبر داد که در صورت اجرایی شدن، استان ایلام را در مسیر توسعه و پیشرفت قرار خواهد داد.

وی اظهار کرد: از دیرباز مسیرها و جادهها باعث رونق مناطق و نواحی و شکل گیری تمدنها و شهرها گردیده­ اند و اهمیت راه و جاده بر هیچکس پوشیده نیست.

پنجعلی زاده در خصوص طرح عنوان کرد:  در این طرح توجیهی، جاده ای مطرح می شود که استان ایلام به شدت به آن نیازمند است؛ و این مسیر نه تنها می تواند استان ایلام را به استانهای مرکزی ایران نزدیک کند بلکه می تواند استان ایلام را در مسیر توسعه نسبت به دو استان همسایه و رقیب یعنی کرمانشاه وخوزستان قرار دهد.

وی گفت: مسیر خرم ­آباد– کوهدشت- لومار– ایلام– مهران نه تنها می تواند جایگزین مناسبی برای مسیرهای نه چندان مناسب بین استان ایلام و لرستان گردد، بلکه می تواند نقش بزرگی در ترانزیت و جابجایی مسافر به عتبات عالیات داشته باشد.

پنجعلی زاده افزود: متاسفانه بین دو استان همسایه یعنی استان ایلام و لرستان مسیر قابل قبول و در شان این دو استان وجود ندارد؛ تنها مسیرهای بین دو استان مسیر خرم آباد– کوهدشت– پل سیمره– ایلام  به طول 250 کیلومتر و مسیر خرم آباد– پل دختر- دره شهر- ایلام به طول 290 کیلومتر می باشد، اخیرا نیز مسیری در پایین دست سد سیمره از  رومشگان به بدره و ایلام توسط سد سیمره ایجاد شده که مسیر خرم  آباد به ایلام را به 275 کیلومتر کاهش می دهد.

اما مسیر پیشنهادی که می تواند طول مسیر کوهدشت به ایلام و به طبع آن مسیر خرم آباد به ایلام را به طرز چشمگیری کاهش دهد، مسیر کوهدشت - سه راه زانوگه- زیرتنگ سیاب- لومار به ایلام می باشد؛ این مسیر می تواند مسیر فعلی کوهدشت به ایلام (162 کیلومتر )  را به کمتر از 140 کیلومتر  و همچنین خرم آباد به ایلام را به کمتر 230 کیلومتر کاهش دهد.

وی تاکید کرد: نکته قابل توجه در رابطه با مسیر پیشنهادی کاهش زمان سفر و ایمنی مسیر مربوطه نسبت به سایر مسیرهای موجود است.

در زیر طرح اولیه مسیر پیشنهادی ایلام-خرم آباد بر روی نقشه با رنگ سبز نشان داده شده است:

دلایل توجیهی مسیر خرم آباد- کوهدشت- لومار ایلام

1- کاهش مسیر 162 کیلومتری کوهدشت به ایلام  به کمتر از 140 کیلومتر

2- کاهش زمان سفر در مسیر پیشنهادی نسبت به سایر مسیرهای موجود به جهت عدم وجود گردنه و کوه و  ایمن بودن مسیر نسبت به سایر مسیرهای حادثه خیز

3- اتصال استان ایلام و مرز مهران به شاهراه و آزاد راه شمال به جنوب کشور (تهران - خوزستان)

4- کاهش 150 کیلومتری مسیر شهر مقدس قم و اراک به کربلا معلی و همچنین شهرهای شمال شرقی و شمالی ایران نظیر مشهد و سمنان

5- کاهش  حداقل 250 کیلومتری مسیر اصفهان، یزد و شهرهای مرکزی و شرقی ایران  به ایلام  نظیر شیراز ، کرمان ، زاهدان  

6- قرار گرفتن ایلام در مسیر ترانزیت کشورهای آسیای میانه و پاکستان و افغانستان به عراق

7- عدم وابستگی مسیر پیشنهادی به استانهای کرمانشاه و خوزستان که از نظر ترانریت و مسافر به عراق رقیب استان ایلام می باشند.

8- استفاده از آزاد راه اراک به خرم اباد و بزرگراه در حال احداث اصفهان به خرم آباد به نفع استان ایلام

9- استفاده از بزرگراه خرم آباد به کوهدشت و سه راه زانوگه بعنوان بخش اعظم مسیر پیشنهادی

10- جذب توریسم به استان ایلام به جهت نزدیک بودن مسیر پیشنهادی به شاه راههای حیاتی کشور و زیبائیهای مسیر با توجه به اینکه مسیر پیشنهادی از بالا دست دریاچه سد سیمره و شهرستان زیبای سیروان می گذرد.

11- تبدیل مرز مهران به توجیه پذیرترین و به صرفه ترین مسیر ترانزیت کالا به عراق با توجه به نزدیک شدن شهرها و استانهای صنعتی نظیر اصفهان ، مرکزی و کرمان به عراق

12- توجیه پذیر کردن مهران بعنوان منطقه آزاد تجاری و حمایت نمایندگان استانهای مرکزی کشور از این طرح

13- جذب سرمایه گذاری در استان ایلام و شهرستانهای مسیر با توجه به مقرون به صرفه بودن مسیر به کشور عراق نسبت به مرزهای دیگر و استانهای هم مرز با عراق

14- از همین کریدور می توان جهت ایجاد راه آهن خرم آباد – کوهدشت- ایلام- مهران استفاده کرد. این کریدور با توجه به اینکه کوهدشت و ایلام را در مسیر خود می بیند کاملا  قابل دفاع و از نظر اقتصادی قابل توجیه است و وابستگی به استانهای کرمانشاه و خوزستان ندارد.

 

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

باسلام واحترام، ازدقت نظرو ارائه طرح بسیارخوب بزرگراه خرم آبادبه ایلام توسط آقای پنجعلی زاده تقدیروتشکر می شود،ان شاءالله باکمک مسئولین استانی ونمایندگان موضوع پیگیری وبه سرانجام برسد.

سلام عالي بود خواندم بنده از كارشناسان ومتخصص در امورات زير بنايي جاده اي هستم لطفا به هر شكل ازطريق نمايندگان مجلس واستانداران ايلام وخرّم اباد پي گيري شود قطعا مورد پخته اي است أجابت ميشود در سايت هاي كشوري نيز منعكس شود باتشكر از دلسوزان ومديران لايق وطراح

باسلام ، ازپیشنهاد چنین طرح خوبی توسط آقای پنجعلی زاده تشکر می شود .ان شاءالله عملیاتی شود.

سلام به نظرم اينده ايلام متحول خواهد شد درود خدا بر شما

سلام کاملا منتقی وقابل توجیح میباشداز رئیس شورای شهرلومار کمال تشکر مینمایم

درود و سپاس بر آقای پنجعلی زاده رئیس محترم شورای شهر سیروان

سیروان در مسیر توسعه

نظرشما

آخرین عناوین