کد مطلب: 15797
تاریخ انتشار : 1397-06-07 07:32
نکته ای که این روزها ذهن مردم را درگیر کرده این است که چگونه دولت می تواند با دستور های شبانه، ارز را تک نرخی کند و یا اینکه با یک دستور قیمت بلیت هواپیمال را کاهش دهد اما نمی تواند با یک دستور قیمت مایحتاج مردم را اعلام کند و ثبات را به بازار کالاهای مصرفی مردم بازگرداند.

به گزارش سبروان نوین، بعد از نا به سامانی در بازار و عدم مدیریت آن توسط دولت، در کنار افزایش قیمت طلا، ارز، مسکن، خودرو و ... قیمت کالاهای مصرفی و مورد نیاز مردم نیز چندین بار گران شد؛ این در حالی بود که از ابتدای سال جاری این قیمت ها بارها و بارها گران تر شده بود.

فرآورده های لبنی و گوشتی یکی از مواردی بود که در سبد غذایی مردم قرار داشت اما با بی تدبیری قیمت آنها به صورت لحظه ای گران تر شد. آشفتگی در بازار لبنیات و گوشت تا حدی بود که نرخ ها بر اساس تاریخ روز تغییر می کردند.

در برخی از موارد مشاهده شد که قیمت های لبنیات به صورت روزانه و حتی ساعتی تغییر کرد و ظرف یک روز تا حدود 50 درصد قیمت ها افزایش پیدا کرد.

در شرایطی که بانک مرکزی خبر از افزایش قیمت چند درصدی لبنیات می داد اما بازار و قیمت های روی محصول حرف دیگری می زدند؛ بانک مرکزی اعلام کرد: در هفته منتهی به بیست و ششم مرداد ماه نرخ لبنیات ۳.۲ درصد، تخم مرغ ۱.۷ درصد، برنج ۰.۴ درصد، حبوب ۰.۶ درصد، گوشت قرمز ۱.۹ درصد، گوشت مرغ ۱.۳ درصد نسبت به هفته قبل از آن افزایش قیمت داشته است.

این در حالی بود که در عمل قیمت لبنیات در مرداد ماه حدود 25 درصد اضافه شده بود؛ بررسی های میدانی نشان می داد تولید کنندگان این محصول بی سر و صدا از یک طرف حجم محصولات خود را کاهش داده و از طرف دیگر قیمت آن را افزایش داده بودند.

 

نا به سامانی ها در بازار لبنیات تا جایی شدت گرفت که در هفته حدود 10 درصد به قمت لبنیات در مرداد ماه اضافه می شد و انتظار می رفت انجمن صنایع لبنی تصمیم قاطعی برای این محصولات بگیرد.

اوایل مرداد ماه بود که بعد از مدت ها افزایش قیمت بدون مجوز محصولات لبنی برخی صنایع کشور، بالاخره نرخ جدید این محصولات به طور رسمی همراه با  افزایش قیمتی چشمگیر، توسط انجمن مربوطه به اعضا ابلاغ شد.

 

افزایش 9 درصدی قیمت شیر و 32 درصدی سایر محصولات لبنی

در این نامه به موصوبه اخیر کارگروه تنظیم بازار درباره حداکثر نرخ 1570 تومانی شیرخام دامدارن نیز اشاره شده که در مقایسه با نرخ قبلی، این محصول حدود 9 درصد افزایش نرخ یافته بود، این درحالی است که قیمت برخی از محصولات صنایع لبنی بیش از 17 و 32 درصد افزایش دارد.

اگرچه در این بخشنامه قیمت لبنیات هم مانند قیمت طلا، دلار و مسکن پرکشیده بود اما انتظار می رفت بعد از اعلام آن نرخ لبنیات ثابت بماند؛ این اتفاق در سال قبل هم افتاده بود و بعد از اعلام نرخ لبنیات از سوی این انجمن تقریبا بعد از یک دوره گرانی نرخ لبنیات به ثبات رسیده بود.

لبنیات برای بار سوم گران شد

بانک مرکزی امروز خبر جدیدی از افزایش نرخ لبنیات داشت؛ طبق اعلام بانک مرکزی، قیمت خُرده‌فروشی لبنیات در هفته منتهی به دوم شهریورماه نسبت به هفته مشابه سال قبل ۳۷.۸ درصد، تخم مرغ ۴۶.۴ درصد، برنج ۱۰.۵ درصد، حبوب ۲.۶ درصد، میوه‌های تازه ۸۳ درصد، سبزی‌های تازه ۲۹.۱ درصد، گوشت قرمز ۳۳.۶ درصد، گوشت مرغ ۳۲.۵ درصد، رشد داشته است.

به این ترتیب بعد از اعلام نرخ رسمی لبنیات از سوی انجمن صنفی لبنیات باز هم قیمت لبنیات 6 درصد افزایش پیدا کرده است تا این نرخ گذاری ها هم در حد یک دستور باقی بماند.

طی دو سال گذشته قیمت لبنیات حتی به سه برابر نیز رسیده است؛ بسیاری از خانواده‌های ایرانی برای تهیه روزانه لبنیات توانایی مالی ندارند و از طرف دیگر، فرهنگ مصرف روزانه لبنیات نیز در کشور ما نهادینه نشده است.

متاسفانه بعد از گرانی های مکرر این محصول در شرایط مالی که اوضاع معیشتی مردم خوب نیست، مصرف لبنیات در ایران به اولویتی دسته چندم تبدیل شده است. پیش از این در برنامه توسعه پنجم، پیش‌بینی شد که سرانه مصرف لبنیات به 156 کیلو در سال برسد که البته این هدف، نه تنها محقق نشد، بلکه کاهش هم داشته است و قبل از این موج گرانی این رقم به 70 درصد سرانه مصرف لبنیات جهان هم نمی رسید.

نکته ای که این روزها ذهن مردم را درگیر کرده این است که چگونه دولت می تواند با دستور های شبانه، ارز را تک نرخی کند و یا اینکه با یک دستور قیمت بلیت هواپیمال را کاهش دهد اما نمی تواند با یک دستور قیمت مایحتاج مردم را اعلام کند و ثبات را به بازار کالاهای مصرفی مردم بازگرداند.

این روزها مردم به این نتیجه رسیده اند که اگر دولت بخواهد معیشت مردم را بهبود ببخشد می تواند اما متاسفانه اقدام عملی برای بهبود معیشت مردم از سوی دولت انجام نمی گیرد. در شرایطی که لبنیات یک محصول کاملاً داخلی است و ربطی به تحریم ها هم ندارد ه راحتی می توان قیمت آن را کنترل کرد اما به نظر می رسد دست های پشت پرده مانع از این افزایش قیمت های سرسام آور می شوند.

دانا

انتهای پیام/

ارسال نظر

نظرشما

آخرین عناوین