پربیننده ترین

کد مطلب: 12607
تاریخ انتشار : 1396-04-30 21:59
در پی بی توجهی مسئولان به صنعت توریسم/
جاذبه های گردشگری شهرستان سیروان نیازمند توجه مسئولان
شهرستان سیروان با برخورداری از جاذبه های طبیعی بسیار زیبا، بقاع متبرکه، آثار و ابنیه های تاریخی و تنوع اقلیمی متفاوت، یکی از قطب های مهم گردشگری استان ایلام است که در صورت برنامه ریزی مناسب می تواند همه ایام سال پذیرای مسافران و گردشگران داخلی و خارجی باشد.

به گزارش سیروان نوین، گردشگری یکی از واقعیت‌های اقتصادی، اجتماعی انکار ناپذیر دنیای کنونی ماست. این فعالیت پاسخی است به نیازهای درونی انسانها جهت تمدد اعصاب، استراحت، آشنایی با فرهنگ‌ها و بهره‌مندی از زیبایی‌ها.

به عقیده کارشناسان، تفریح و زندگی فعال، باعث طول عمر انسان به میزان 2 سال می شود؛ تک تک ما شاید بارها مشاهده کرده ایم وقتی به مناطق تفریحی مسافرت می کنیم، سطح استرس در ما کاهش می یابد و فشارهای زندگی برای مدتی هر چند کوتاه از ما کم می شود. در این دنیای شلوغ، پر از مشکلات و گرفتاری ها، که استراحت و همچنین تفریح به یک معضل تبدیل شده است، می توان شرایطی را فراهم کرد که شهروندان یک منطقه از بودن در منطقه خود لذت ببرند و حتی به فکر کسب و کار از طریق گردشگری باشند و برای خود کسب و کاری از طریق جاذبه های توریستی، فروش صنایع دستی و...فراهم نمایند.

البته توسعه گردشگری و ایجاد کسب و کار از این طریق، نیازمند ایجاد شرایط و بستری است که فقط با هماهنگی، یک دلی و عزم جدی مسئولان و ارگانهای زیربط به همراه سرمایه گذاری و برنامه ریزی لازم امکان پذیر است.

یکی از مناطق نمونه گردشگری استان ایلام، شهرستان سیروان می باشد که می تواند هر ساله پذیرای گردشگران بی شماری باشد؛ این شهرستان که در گذشته و در زمان ساسانیان (قرون اولیه اسلامی) با نام شیروان معروف بوده و به ویژه در دوره خلفا بسیار آباد و معروف بوده است، با برخورداری از جاذبه های خاص فرهنگی و طبیعی شناخته شده در استان، نیازمند توجه خاصی در این ارتباط است؛ چرا که ساماندهی گردشگری در سیروان خواه ناخواه اثر زیادی بر روی کل شهرستان خواهد داشت.

قرار گرفتن مکان های تاریخی و فرهنگی سیروان در جای جای شهرستان به صورت متفرق، باعث محدودیت های برای گردشگران شده است، چرا که زیر ساخت های جاده ای شهرستان مناسب نیست و بسیاری از گردشگران با علم به این امر، قید مسافرت به این مناطق را زده و از آمدن به این مکان ها منصرف می شوند؛ و شاید یکی از مهمترین دلایل ناکامی صنعت گردشگری در سیروان، وجود راه های پر خطر در آن باشد.

طاها دوستی یکی از شهروندان سیروانی در گفتگو با خبرنگار ما، با اشاره به وجود آثار باستانی و جاذبه های گردشگری متعدد در منطقه از مغفول ماندن این همه ظرفیت گلایه کرد و افزود: سیروان سالانه به ویژه در ایام نوروز و فصل تابستان میزبان مسافر زیادی از شهرستان های استان و سایر استانها می باشد، اما متاسفانه به دلیل معرفی نشدن آثار و نبود تابلو و نشان های لازم و عدم جاده های دسترسی، کمتر مسافری از این آثار شهرستان دیدن می کند.

وی با اشاره به این که جاذبه های گردشگری برای شهروندان خود شهرستان هم گمنام مانده است، می گوید: علاوه بر بناهای تاریخی و آثار باستانی، جاذبه های طبیعی در منطقه سیروان گزینه هایی قابل سرمایه گذاری برای توسعه صنعت توریسم به حساب می آیند، اما متاسفانه هنوز گمنام هستند.

این شهروند بیان کرد: گردشگری صنعت پاکی است که تحقق آن موجب رونق اقتصادی می شود و در این شرایط نامناسب شغلی باعث پدید آمدن و ایجاد اشتغال برای عده ای از جوانان شهرستان می شود. 

اسماعیلی یکی دیگر از علاقمندان به صنعت گردشگری در سیروان گفت: آثار باستانی مورد غفلت قرار گرفته اند و به این صنعت توجه جدی صورت نگرفته است و می توان با ایجاد شرایط لازم به این صنعت کمک نمود.

وی گفت: حفاظت و حراست از ابنیه تاریخی هم باید بهتر انجام گیرد زیرا بارها شنیده ایم آثار تاریخی مورد دستبرد قرار می گیرد.

وی در پایان تاکید کرد: با توجه به زیر ساخت های شهرستان می توان این صنعت را رونق داد.

 

جهانبخش طهماسبی مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سیروان اظهار کرد:شهرستان سیروان دارای 71 اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی است، که شاخص ترین آنها در سرابکلان قرار دارد، البته هنوز این اثر تاریخی بطور دقیق کاوش نشده است و می توان با کاوش های دقیق از چندوچون این اثر مطلع شد.

وی با اشاره به اینکه میراث فرهنگی متعلق به گذشته و سرمایه معنوی آیندگان است، افزود: حفاظت از بناها و آثار تاریخی منقول و غیر‌منقول، جلوگیری از تخریب و ساخت‌وساز در محوطه‌ها و حریم بناهای تاریخی، مبارزه با قاچاق و خرید و فروش غیرمجاز اشیاء تاریخی، شناسایی بناها، تپه‌های تاریخی و جاذبه‌های گردشگری بخشی از وظایف یگان حفاظت میراث فرهنگی است.

 مدیر میراث فرهنگی سیروان گفت: گشت‌های میراث فرهنگی شهرستان به‌صورت مستمر از آثار تاریخی و فرهنگی حفاظت خواهند داشت که علاوه بر یگان حفاظت این اداره، تمامی آحاد مردم و نیروهای نظامی و انتظامی و دستگاه امنیتی به‌صورت جد از این آثار که هویت یک کشور است حراست می‌کنند.

طهماسبی عنوان کرد: گردشگری یکی از مهم ترین فعالیت های اقتصادی در سراسر جهان تبدیل شده و بر اساس گزارش سازمان جهانی جهانگردی، درآمد ناشی از گردشگری اکنون درجهان بالغ بر یک دهم تولید ناخالص دنیا را تشکیل می دهد.

وی اضافه کرد:شهرستان سیروان نیازمند سایت موزه است و در صورت تامین اعتبار و ساخت آن، می توان بسیار به رونق صنعت گردشگری کمک نمود.

مدیر میراث فرهنگی سیروان با اشاره به دیگر آثار گردشگری سیروان، افزود: به دنبال جذب سرمایه گذار در شهرستان هستیم و در صورت این اقدام، می توان صنایع گردشگری را متحول نمود، و دیگر آثار و صنایع دستی شهرستان را معرفی نمود.

 

غنای تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی شهرستان نوپای سیروان، بر کسی پوشیده نیست و اطلاع رسانی، معرفی، تهیه امکانات و زیر ساخت های آن می تواند در جذب گردشگران موثر باشد.

مسئولان شهرستان، می بایست صنعت گردشگری را مورد توجه قرار دهند تا رونق اقتصادی سیروان و نیز کاهش نرخ بیکاری را رقم بزند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

نظرشما

آخرین عناوین