کد مطلب: 12491
تاریخ انتشار : 1396-04-20 12:52
گزارشی از دغدغه جوانان اهل هنر؛
سیروان شهرستانی بدون سینما و آمفی تئاتر
شهرستان سیروان از جمله شهرستان‌هایی استان ایلام که از وجود سینما و آمفی تئاتر به‌ عنوان یک نماد فرهنگی بی‌بهره است.

به گزارش سبروان نوین، امروزه رسانه ها تاثیرات فرهنگی و اجتماعی زیادی در جامعه دارند، برای ایجاد یک زندگی درست بر طبق آداب و رسوم باید از رسانه ها استفاده بهینه کرد.

در یک کشور و در بخش کوچک تر آن یعنی شهرها و روستاها، هیچ چیزی مهم تر از رعایت فرهنگ ملی و میهنی توسط شهروندان نیست و فیلم و سینما یکی از راه های درست و ابزارهای تاثیرگذار در ایجاد فرهنگ درست هر منطقه است و ایجاد سبک زندگی ایرانی و اسلامی از طریق سینما می تواند به راحتی به مخاطبین منتقل شود.

شکی نیست که سینما و محصولات هنری و سینمایی، جریان ساز هستند و در ترسیم سبک و تکوین عواطف اجتماعی نقشی نافذ و ماندگار دارند. بسیاری از جدی ترین محتواهای مورد نیاز جامعه را می توان از طریق پیام فیلم های سینمایی انتقال داد؛ مولفه هایی که ساختار روابط اجتماعی و مناسبات مختلف جامعه را شکل می بخشند. مانند: دین و فرهنگ هویتی، آییین ها و مراسمات مختلف، اصلاح الگوی مصرف، مزیت های سبک زندگی ایرانی اسلامی، مدل مصرف خانوارها و تربیت کودکان خصوصا نوجوانان که به دنبال شخصیت سازی و هویت سازی هستند،  نقش خانواده‌ها در شکل گیری فرهنگ جوامع، پرهیز از تجمل گرایی، اجتناب از چشم‌ و همچشمی، حمایت از تولید ملی، انعکاس فعالیت های مفید و سازنده، دور کردن مردم از مشغله های روزمره با توجه به مشکلات اقتصادی مردم حتی برای ساعاتی و … تغییری که هنر بر روح انسان می‌گذارد تغییری عمیق و ماندگار و طولانی‌تر است، در نتیجه هر گاه خواهان اثرگذاری ماندگار باشیم، می‌توانیم از هر یک از رشته‌های هنری به فراخور نیازمان بهره ببریم.

 

شهرستان سیروان که از فقر امکانات رنج می برد و هر از چند گاهی شاهد مهاجرت خانواده ها به دلیل نبود امکانات هستیم، بعد از شهرستان شدن، هنوز هم که هنوز است بدون سینما و بدون سالن آمفی تئاتر است؛ حال آنکه همه می دانیم یکی از مهم‌ترین نمادهای فرهنگی مرتبط با پیشرفت یک جامعه پیشرفته و نیز بالا رفتن سواد در آن جامعه، در ابتدا تئاتر و سپس سینما است و نبود سینما در شهرستان سیروان، لذت تماشای بسیاری از فیلم‌های سینمایی و هنری روز را از مردم این شهرستان دریغ کرده است.

فرهنگ دوستان و اهالی سینما و هنر در شهرستان سیروان با وجود قیمت بالای بلیط های سینما و صرف هزینه‌های کلان رفت و آمد و خطرات بین راه، این همه مشقت را بر جان می خرند تا به دیدن فیلم های مورد علاقه خود در شهرهای دیگر رفته و ساعاتی را به تماشای فیلم ها و آثار مورد علاقه خود بنشینند.

 

دارابی یکی از جوانان سیروانی است که در گفتگو با خبرنگار سیروان نوین می گوید: اکثر مردم سیروان با سینما بیگانه هستند و فکر نمیکنم شهرستان ما تا سالهای دیگر هم صاحب سینما، آمفی تئاتر یا چیزهای مشابه شود بطوری که ما جوان ها تقریبا یادمان رفته که سینما چه شکلی است.

وی می گوید: در سیروان اگر با هر کسی درباره لزوم سینما و آمفی تئاتر و ابزاری برای پر کردن اوقات فراغتمان صحبت می کنیم، خنده اش می گیرد و می گویند این شهرستان اینقدر مشکلات دارد که اصلا وجود سینما در آن اضافی است.

دارابی در خصوص مزایای داشتن سینما در این شهرستان که جمعیت عمده آن را جوانان تشکیل داده است، می‌گوید: چندین سال است دراین شهرستان زندگی می کنم ولی برای دیدن فیلمهای مورد علاقه ام باید به ایلام بروم آنهم با هزینه هایی چند برابر بلیط ها و خطرات پیش رو که ما را تهدید می کند.

امیدی دیگر جوان سیروانی است که می گوید: سینما برای شهرستان یک نیاز است، تا جوانان و خانواده ها اوقات فراغت خود را در کنار هم با دیدن یک فیلم پر کنند؛ همچنین ما با سینما می توانیم به‌ واسطه در کنار هم نشستن در محیطی به نام سالن سینما با وجود فرهنگ‌های متفاوت، از داشتن یک خاطره جمعی با دیگری بهره‌مند شوند.

وی افزود: نبود سینما یا حداقل سالن آمفی تئاتر به یک معضل جامعه اهل هنر در شهرستان سیروان تبدیل شده است؛ تقاضای ما از مسئولان فرهنگی و استانی این است که فکری به حال ما جوانان در این شهرستان انجام دهید

پوشکان هم که از جوانان سیروانی اهل هنر و سینماست، در این خصوص گفت: حضور در سالن سینما باعث برانگیختگی حسی در درون تماشاچیان می‌شود که قابل قیاس با دیدن یک فیلم در خانه نیست و سینما به گونه‌ای بی‌واسطه و مستقیم قادر است که شیوه‌های ذهنی ما را بار دیگر بسازد و بر ما تاثیر دوچندان بگذار، و بنده زمانی که به سینما و دیدن فیلم های مورد علاقه ام می روم احساس وصف ناپذیری دارم.

وی با گلایه گفت: البته الان دیگر چند وقتی است به دلیل گرانی بلیط و مشکلات رفت و آمدی و هزینه ای، نتوانستم به سینما بروم و با این اوصاف دیگر خیال رفتن به سینما را از ذهن خود دور کرده ام، و این جای تاسف است که ما نمی توانیم از این امکانات بهره بگیریم.

پوشکان می گوید: سیروان یک مکان مشخصی برای اینکه ساعاتی را در کنار دوستان و خانواده بگذرانیم نداردو فقط پارک های هستند که فقط در چند ماه اندک شلوغ می شوند و پس از آن مردم سیروان مجبورند خود و فرزندانشان در کنج خانه بنشینند.

 

بهمن جلیلیان فرماندار شهرستان سیروان در این باره اظهار کرد: یکی از مشکلات سیروان نبود مکان برای سینما و سالن مجهز آمفی تئاتر در شهرستان است.

وی افزود: یکی از برنامه های مفید برای پر کردن اوقالت فراغت جوانان و مردم شهرستان ساخت سینما می باشد که در صورت تامین اعتبار حتما این کار انجام خواهد شد.

جلیلیان تصریح کرد: ما ناچاریم برای برنامه های فرهنگی و هنری سالن مخصوصی داشته باشیم و با توجه به زیر ساخت های موجود، می توان یک سالن آمفی تئاتر مجهز را ساخت.

وی وعده داد: اولویت اصلی با ساخت مجمتع فرهنگی هنری در شهرستان سیروان است که مبلغ دو میلیارد و پانصد میلیون تومان برای آن مورد نیز است و در صورت تحقق، ساخت آن شروع خواهد شد.
 

انتهای پیام/

ارسال نظر

نظرشما

آخرین عناوین