کد مطلب: 12447
تاریخ انتشار : 1396-04-15 12:35
یکی از علل مهاجرت جوانان سیروانی در تابستان، نبود برنامه مناسب جهت پر کردن اوقات فراغت آنها می باشد.

به گزارش سبروان نوین؛ اوقات فراغت پیوند تنگاتنگی با شخصیت و زندگی معنوی و فرهنگی افراد دارد؛ چرا که از یک سو از فرهنگ جامعه تاثیر می‌‏گیرد و از سویی دیگر بر آن تاثیر می‌‏گذارد. علاوه بر آن فرد می‌تواند در اوقات فراغت‌‌ همان چیزی را که می‌پسندد انجام دهد، شخصیت نهایی خود را بازیابد و آن را ابراز کند. بنابراین قابلیت‌های فرد غالباً در عرصه اوقات فراغت جلوه گر می‌شود.

همه نیک می دانیم اوقات فراغت بخش مهمی از زندگی روزمره انسان‌هاست و اگر به آن توجه نشود، چه از نظر فردی و چه از لحاظ اجتماعی آسیب‌های بسیاری وارد می‌کند؛ عدم توجه به اوقات فراغت، سلامت روحی و جسمی جوانان و نوجوانان ما را تهدید می‌کند؛ چراکه یکی از دلایل اصلی ورود افراد به فضاهای نامناسب، از جمله فضای مجازی، بی‌برنامه بودن و بی‌هدف بودن آنان در اوقات فراغت است.

اکنون تعطیلات تابستانی از راه رسیده است و نوجوانان و جوانان مانند هر سال در انتظارند تا از اوقات فراغت خود به بهترین نحو استفاده کنند و منتظرند تا شاید امسال برنامه های مفیدتر و دلخواهی برای آنان از طرف مسئولین در نظر گرفته شده باشد.

 

هر سال انتقادها، پیشنهادها و نقطه نظرات زیادی در خصوص چگونگی اجرا، میزان برنامه های مربوط به اوقات فراغت، مفید بودن و حتی زمان مناسب اجرای آنها از سوی مسوولان و سازمان ها ارائه می شود تا شاید سال آینده این مشکلات مرتفع شود.

اما با وجود هزینه های بسیار در زمینه اجرای برنامه های اوقات فراغت، بسیاری از شهروندان به ویژه کودکان و نوجوانان، وجود این برنامه ها را حس نمی کنند چرا که در اغلب موارد استفاده از این برنامه ها نیاز به صرف هزینه هایی دارد مانند استفاده از مکان های ورزشی یا موارد دیگر که خانواده ها توانایی پرداخت آن را ندارند.

 

پروازی جوان دانشجوی سیروانی است و بعنوان نماینده جوانان شهرستان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: بنده دانشجو هستم و علاوه بر درس خواندن به کارگری هم مشغول هستم.

وی افزود: در سال های گذشته برای اوقات فراغت ما جوانان در شهرستان به هیچ وجه برنامه ریزی صورت نگرفته است و منتظریم ببینیم امسال چطور برای ما برنامه ریزی شده و آیا مثل سال قبل هم می بایست این اوقاتمان را به بیهودگی تلف کنیم.

او می‌گوید: زمانی که کار نمی کنم بیشتر وقت خود را یا در خانه هستم یا همراه با گروهی از دوستانم می‌گذرانم و با وجود فصل تابستان جاهای دیدنی سیروان هم نمی توانم بروم و مجبوریم فقط به فضای مجازی پناه ببریم.

پروازی در ادامه به چگونگی گذراندن اوقات فراغت جوانان اشاره کرد و گفت: من دانشجو هستم و دوست دارم در این ایام تابستان از لحظه لحظه وقتم استفاده کنم چرا که میدانم وقت چقدر ارزشمند است و بنابراین تمام سعی من این است که وقتم هدر نرود و بی توجهی به اوقات فراغت جوانان سبب تشدید انحرافات و آسیب‌های اجتماعی می‌شود و من و دوستانم به این امر کاملا پایبند هستیم.

وی با گلایه افزود: گاهی از خانه نشینی خسته می‌شوم و اگر درس و دانشگاه نبود، احتمالا از سیروان رفته بودم؛ ساعات بیکاری بسیاری دارم و اینجا هیچگونه امکاناتی برای پر شدن وقت فراغت ما ندارد، نه سینمایی که آزادانه به سینما برویم؛ یا پارک مناسبی که ساعاتی را با دوستان و همسن‌هایمان با خوشی بگذرانیم و نه مکان مناسبی برای ما در نظر گرفته شده است.

پروازی گفت: بنده بعضی روزها کار می کنم اما عده ای از جوانان و نوجوانان هستند که کار ندارند؛ می بینم که وقت خود را به بیهودگی می گذرانند؛ عده ای توانایی رفتن به باشگاهها و یا مسافرت را ندارند و  فقط عده کمی در این زمینه وقت می گذارند؛ و تنها چیزی که ما میشنویم برگزاری جلساتی در خصوص اوقات فراغت جوانان از سوی مسئولین مربوطه بوده است اما در عمل هیچ چیزی مشاهده نکرده ایم؛ و پس از اتمام آن جلسات باز هم همان وضع و همان شرایط.

پوشکان یکی دیگر از نوجوانان سیروانی است که در این زمینه گفت: هر ساله با شروع تابستان و به دلیل نبود امکانات لازم، به تهران می روم و در آنجا علاوه بر کار، اوقات خود را می گذرانم.

وی گفت: از زمانی که وارد راهنمایی شدم، تابستان ها به تهران می روم و اکنون که بزرگتر شده ام همین کار را ادامه می دهم، و البته اگر بدانم اینجا می توان از اوقات بهتر استفاده کرد، به هیچ وجه به تهران نخواهم رفت.

این نوجوان سیروانی در خصوص سفر به تهران و شهرهای بزرگ گفت: هم خود این کار را انجام می دهم و هم خیلی از دوستانم، و افراد دیگری را نیز می شناسم که از سیروان می روند و به تهران یا شهرهای دیگر پناه برده و در انجا یا به باشگاههای ورزشی رفته، یا در خانه اقوام و آشنایان می مانند یا به کار و فعالیت در رستوران ها و هتل ها مشغول می شوند، و تابستان خود را اینگونه می گذرانند.

 

بلا تکلیفی کودکان، نوجوانان و جوانان طی ایام تعطیل تابستان باعث می شود که برخی به هر صورت روزهای تعطیل خود را سپری می نمایند اما باید توجه داشت که در این میان افرادی به واسطه شرایط خاص محیطی، خانوادگی و ... آمادگی و گرایش بیشتری به انجام رفتارهای پرخطر دارند و به هر حال وجود این موارد نیز زمینه ساز تمایل سایر دوستان این افراد برای مشارکت در رفتارهای پرخطر خواهد شد.

وقت فراغت، بخش مهمی از زندگی انسانها را تشکیل می دهد؛ اگر افراد برنامه ای مشخص برای گذراندن مفید خود نداشته باشند، این بی برنامگی سایر جنبه های زندگی را به طور چشمگیری تحت شعاع خود قرار می دهد و فساد انگیز است.

باید سازمان ها و ارگان های دیگر به ویژه نهادهایی که در خصوص پر کردن اوقات فراغت جوانان مسئولیت دارند توجه بیشتری به این مساله نمایند تا این فرصت زمانی برای کودکان و نوجوانان که باید صرف فعالیت های مفید و آموختن مسائل موثر در زندگی آینده آنان شود از بین نرفته و تبدیل به معضل نشود.

بی‌تفاوتی و عدم احساس مسئولیت نهادهای حکومتی و خانواده نسبت به نیازهای فراغتی جوانان موجب می‌شود که جوانان تصور کنند جامعه نسبت به آن‌ها بیگانه و بی‌توجه است. از این رو تصورشان درباره خانواده و جامعه با بدبینی و احساس تنهایی توأم می‌گردد؛ در این شرایط ممکن است در نتیجه افزایش افسردگی و یأس به مواد مخدر پناه ببرند یا به رفتارهای انحرافی کشیده شوند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

نظرشما

آخرین عناوین